Kütahya Belediyesinin Hava Maia Planı Basın Bildirisi

Kütahya Belediyesi Hava Mania Planıile ilgili basın toplantısı düzenledi.

26 Ağustos 2013 Pazartesi 16:57
Kütahya Belediyesinin Hava Maia Planı Basın Bildirisi
banner89

Kütahya Belediyesi Hava Mania Planıile ilgili basın toplantısı düzenledi.
Gerçekleştirilen basın toplantısı sonrası verilen bildiri aşağıda yorumsuz olarak verilmiştir. HAVA MÂNİA PLANI KRİTERLERİNE AİT BASIN BİLDİRİSİ

 

         Bilindiği üzere Kütahya Askeri Havaalanı Mânia Planı kriterleri 1995 yılından itibaren idari mahkemeler, Danıştay ve Belediye Meclisimizin muhtelif tarihlerdeki kararlarıyla günümüze kadar çözüm üretmek adına birçok teknik incelemeyi ve hukuki kararları kapsamaktadır.

         Milli Savunma Bakanlığımızın, Askeri Havaalanları Mânia Planları Uygulaması ile ilgili yeni yasal düzenleme yapılıncaya kadar geçerli olmak üzere 02.03.2013 tarihli yazıları Kütahya Valiliğimiz aracılığıyla Belediyemize iletilmiştir.

         Yeni yasal düzenleme, söz konusu yazıda; “havacılık faaliyetleri nedeniyle inşaat sınırlamalarında, uygulama birliğinin oluşturulması maksadıyla yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar” hükmüne göre teğit edilmiş olup, kurum ve kuruluşlara bir takım görevler verilmiştir.

         Bunlardan ilgili yazının;

4/b maddesinde “ Meydan Komutanlıklarınca; mevcut mania planlarının hazırlanmasına dayanak teşkil eden mania kriterlerinde değişiklik olduğunun belirlenmesi ve mevcut mania planlarının revize edilmesine ihtiyaç olduğunun değerlendirilmesi halinde, uygulanacak yeni mania kriterlerinin Milli Savunma Bakanlığına (MSB Harita Genel Komutanlığına) bildirilmesi,” hükmüne istinaden Kütahya Hava Er EğitimTugayımıza,

4/c maddesi ile  “Milli Savunma Bakanlığınca (MSB Harita Genel Komutanlığınca), Meydan Komutanlıklarınca gönderilecek yeni mania kriterlerine göre hazırlanan yeni mania planlarının, uygulanmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara yayımlanması” hükmüne istinaden hazırlanacak yeni mania planlarının uygulanmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara,

4/ç maddesi ile de  “Yayımlanan mania planlarının, plan yapma yetkisine haiz kurum ve kuruluşlarca, her ölçekteki imar planlarına işaretlenmesi ve plan hükümlerine, ‘Yapılaşmalarda Mania Planı Kriterlerine Uyulacaktır.’ plan notunun eklenmesi” hükmüne istinaden Belediyemiz İmar Komisyonu ve Belediye Meclisimize görev düşmektedir.

Buna uygun olarak Meclisimiz Bakanlığımızın ilgili talimatını görüşerek 04.06.2013 tarihinde 290 sayılı meclis kararıyla uygulamaya geçmiştir. Mimarlar Odamızın 19.08.2013 tarihinde konu ile ilgili görüş ve önerileri de Belediyemize iletilmiş ve İmar Komisyonumuzda incelenmiştir.

20.08.2013 tarihinde Ankara' da Sayın Milli Savunma Bakanımız İsmet YILMAZ ile bizzat yapmış olduğum karşılıklı görüşmede, Hava Mânia Planlarının, kriterler açısından incelenerek, uygulama zorlukları ve açıklamaları ile birlikte plan üzerinde işlenerek raporlarıyla tekrar değerlendirilmesi için yazı yazılmasını talimatlandırmıştır.

Bu konuda gerek İmar Komisyonumuzca gerekse İmar Müdürlüğümüzce buna göre hazırlanan plan ve gerekçeler doğal topoğrafik durum ve hali hazır açısından incelenmiştir.

         26.08.2013 tarihinde yaptığımız Sayın Milletvekilimiz Prof. Dr. Vural KAVUNCU’ nun da iştirak ettiği Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlarının da bulunduğu istişare toplantısında, yapılan hazırlıklar birlikte incelenmiş ve hazırlanacak rapor ve ekleri konusunda mutabakat sağlanmış, Belediye Meclisimizde değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır.

         Belediye Meclisimizce alınacak karar doğrultusunda konunun yeniden değerlendirilmesi için gerekçe raporları ve planları ile birlikte Sayın Milli Savunma Bakanlığımıza gönderilecek, aynı zamanda teşkilatımız ve vekilllerimiz ile birlikte Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ ziyaret edilerek bilgi ve dökümanlar iletilecektir.

         Sayın Milletvekilimiz Prof. Dr. Vural KAVUNCU, Mimarlar Odası Başkanı ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı ile birlikte istişare ettiğimiz problemlerin gösterildiği (doğal ve hali hazır duruma göre) plan ve gerekçeleri Hava Er Eğitim Tugay Komutanımız Celal BAŞOĞLU ziyaret edilerek, konu Sayın Vekilimiz ile birlikte anlatılmış, hazırladığımız nihai dökümanlar Sayın Tugay Komutanımıza da gönderilerek, Tugay Komutanlığımız ve Belediyemizce Milli Savunma Bakanlığımızdan inceleme heyetinin istenmesi kararlaştırılmıştır.

 

                                                                                     Mustafa İÇA

                                                                            Kütahya Belediye Başkanı

 

banner178
Son Güncelleme: 28.08.2013 10:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.