Genç Fikirler Güçlü Kadınlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Intel tarafından organize edilen "Genç Fikirler Güçlü Kadınlar" kampı Kütahya'da yapıldı.

07 Mayıs 2013 Salı 09:59
Genç Fikirler Güçlü Kadınlar
banner89

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Intel tarafından organize edilen "Genç Fikirler Güçlü Kadınlar" kampı Kütahya'da yapıldı.

     
 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel ve KAGİDER tarafından geçtiğimiz aylarda gençleri Türkiye'nin sorunlarını ele almaya ve uygulanabilir çözümler üretmeye, kadınların farklı alanlarda karşılaştıkları problemlere yenilikçi çözüm önerileri geliştirmeye teşvik etmek amacıyla başlatılan "Genç Fikirler Güçlü Kadınlar" projesinin ilk Fikir Kampı, 4 -5 Mayıs 2013 tarihlerinde Kütahya'da gerçekleştirildi.
     
 Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Kurumsal ilişkiler Direktörü Ferruh Gürtaş konuşmasında ülkemizde kadınların eğitimden iş gücüne ve siyasete katılıma kadar birçok alanda erkeklerin gerisinde kaldığını hatırlatarak; “Türkiye istatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde kadınların işgücüne katılımının yüzde 28 seviyelerinde, mecliste kadınların koltuk oranının ise yüzde 14 seviyesinde kaldı.”
     
 TÜİK tarafından yayınlanan "Hanelerde Bilişim Teknolojilerinin Kullanımı" raporunun, ülkemizde kadınların teknoloji kullanımında da erkeklerden geride olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çeken Gürtaş, gençlerin teknolojiyi bir araç olarak kullanarak toplumsal konulara ilişkin fikir ve çözüm üretmelerini hedefleyen Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi'nin ülkemizin gelişimi için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.
     
 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, konuşmasında "Bir ülkenin kalkınabilmesinin ve gelişmiş ülkeler arasında yerini alabilmesinin yolu, kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesinden geçmektedir. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında gösterilen ülkelerin hemen hepsinde kadınların ekonomik ve sosyal yaşama etkin bir şekilde katıldığı, bilgi teknolojilerini yoğun olarak kullandığı ve bunun sonucunda kadın istihdamının yüksek oranlara ulaştığı görülmektedir. Ülkemizde kadın-erkek eşitliğini sağlamak amacıyla yasal alanda yapılan değişiklikler ve bu konuda ulusal dokümanlarda yer verilen hedefler çok önemlidir. Ancak bu noktada vurgulanması gereken husus, yasal alanda yapılan bu düzenlemelerin yaşama geçirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin toplumun bütün kesimleri, özellikle de genç nesiller tarafından anlaşılması, içselleştirilmesi ve benimsenmesidir. Bugün bilgisayar ve teknoloji alanında dünyanın en önemli firmalarından biri olan Intel ile kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda daha güçlü bireyler olabilmesi için çalışmalar yürüten KAGİDER'in 
Bakanlığımız'la ortak bir çalışma yürütmesi ve bu bir araya gelmesi bu açıdan oldukça anlamlıdır. En az bunun kadar anlamlı olan bir diğer husus, bu çalışmaya gençlerimizin de dahil edilmesi yönünde gösterdiğimiz kararlılıktır. Bu çerçevede yaşanan sorunlara bir de genç kuşakların penceresinden bakmak ve onların katkısını alarak çözüm önerileri geliştirmek, çok değerli bir çalışma olacaktır" dedi.
     
 KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Güral Olgun da "Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda dünyanın 10. büyük ekonomisi olmayı hedefleyen dinamik bir ülke. Ancak halen bu hedeflere ulaşmak için en büyük kaynağımızı, kadınların ve gençlerin gücünü yeterince kullanmıyoruz.
     
 Ülkemizde sadece 7 milyon kadın herhangi bir işte çalışıyor ve gelir elde ediyor. Kadınların ekonomik güçlenmesi eşitlik, adalet, gelişim ve kalkınmanın dinamosudur. Türkiye gençlerin ve kadınların sosyo-ekonomik güçlenmesine odaklanmak, tüm stratejik planlarda bu önceliği korumak zorundadır. Bu proje ile biz gençleri ve kadınları güçlendirmeyi, onları kendilerinin ve toplumun geleceğine dair söz sahibi yapmayı hedefliyoruz. Kadın güçlenmesi için gençlere kulak veriyoruz" dedi.

 Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça’dan sonra böyle bir organizasyonu düzenleyen KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Güral Olgun ve heyetine teşekkür ederek sözlerine başlayan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; “Kütahya ilklerin şehri, ilk olunca aslında dünya kazanıyor, ülke kazanıyor. Aslında bu projeden mütevellit çıkan sonuçlardan da bayanlarımız, kadınlarımız, kadın girişimcilerimiz çok şey kazanacaklar. Kütahya'da ilk borsa kurulduğunda belki çok az bir şeydi, şimdi Dünya ekonomisi borsalarda dönüyor. Kütahya’da ilk işçi anlaşması yapıldığında belki o zaman çok basit gibi görünüyordu ama şu anda bütün işçi anlaşmaları sendikalar üzerinden yapılıyor. Dünyada ilk çini müzesi Kütahya’da kurulduğunda belki çiniye garip bakılıyordu ama şu anda Dünyadaki müzelerde Çini yoksa eksik bir tarafı kalıyor. 
     
 Yine bunun bir başlangıcı ve ilki olan Kadın Girişimciler, Genç Girişimciler 18-30 yaş arasındaki güzel fikirlerin oluşmasının nüvesi, tohumu Kütahya topraklarında aynı suya atılan bir taş gibi bütün Türkiye’ye oradan da Dünya’ya yayılması adına buradan atılıyor. Eğer burada atılan bu taşta emeği geçen kim varsa ben onlara canı gönülden teşekkür ediyorum. 
     
 Kadın önce tabi ki evdeki işlerini yapacak ondan ayıramayız onunla birlikte birde gücüne yapısına uygun işlerinde geliştirilmesi gerekiyor. Evet taşı kadın taşıyabilir mi? evet taşıyabilir belki ama iş sahibi yapacağız diye bizde kadına taş taşıttırmamalıyız. Kadına da gücünün yetmeyeceği bir yükü yüklemememiz gerekiyor. Kadının statüsüne uygun, yapısına uygun işlerde de önünü aşmamız gerekiyor. Belki kadınımız sıva yapmayacak ama inşaatı yönetecek, belki tarlada çok ciddi ağır işlerde çalıştırmayacağız ama bir şirket kurdurup hayvancılık üzerine veya tarla bitkileri üzerine bir sistem yaptıracağız. Burada en önemli noktalardan bir tanesi kadınımızın gücüne uygun olan Teknolojiyi kullanarak gelir elde etmek. Kütahya’da kadınlarımız çok aktif, bu aktiflik %60’lara hatta %’100 lere çıkması lazım. Kadınlarımızın boş zamanlarını çok aktif ve etkin kullanarak ki bunu kamu kurum ve kuruluşlarının da desteklemesi gerekiyor.
     
 Mevla’nın çok güzel bir sözü var “İnsan Ruh ve Düşünceden ibarettir. Geriye Kalan et ve kemiktir. Gül Düşün Gülistan Olursun. Diken Düşün Dikenlik Olursun” inşallah burada bulunan bütün katılımcılar Gül düşünüp, bayanlarımızın yapacağı çok güzel fikirleri atıp, bu fikirleri öncelikle Kütahya’da akabinde Ülkemizde ve tüm Dünyada uyarlamak niyetiyle bu toplantının hayırlara vesile olmasını ve Kütahya’mıza güzellikler getirmesini dilerim.” dedi.
      
 Yapılan konuşmalarının ardından katılımcılar gruplara ayrılarak belirlenen üç ana soruna yönelik atölye çalışmalarına başladılar. 2 gün boyunca, Kütahya'da kadınların İnternet ve bilişim teknolojilerini kullanma oranını artırmak ve teknoloji erişimi/kullanımında erkeklerle eşit erişimi sağlamak için yapılabilecekler, kadınların iş hayatına aktif katılımlarını sağlamak, kültürel engellerin azaltılması ya da ortadan kaldırılması için yapılabilecekler ve kadın- erkek eşitliği anlayışının topluma ve gelecek nesillere yerleştirilmesinde aile üzerinden gerçekleştirilebilecek çalışmalar üzerine yenilikçi fikirler üretmeye, uygulanabilir çözüm önerileri ortaya çıkarmaya çalıştılar. 
     
 Kamp sonunda ortaya çıkan projelerin jüriye sunulmasının ardından, her üç başlıkta dereceye giren projeler için bir ödül töreni düzenlendi. 
     
 Toplantıya, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Mustafa İça, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral,  KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Güral Olgun, Kütahya Kadın Girişimciler İl Kurulu üyeleri (KAGİK) Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz,  Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Kurumsal ilişkiler Direktörü Ferruh Gürtaş ve genç girişimci kadınlar katıldı.

banner178
Son Güncelleme: 07.05.2013 10:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.