En hızlı yaşanan hayatlar en yakışıklı sonu hak eder mi?
Niyetimiz hızlı yaşa genç öl cesedin yakışıklı olsun halk deyişini irdelemek değil elbette. Zaten sorumuza konu olan yakışıklılığında cesetle veya bedenle de alakası yok.
Bu yakışıklılık başka yakışıklılık.
Kendisini gençlerle ilgilenmeye ve onlarında hayatı anlama, idrak etme doğru bir minval üzere oturtup ona göre hayatına çeki düzen vermeye çalışsınlar gayreti içerisinde olan dava ağabeyleri vardır. Onlar genelde gençlerle konuşurken onlara yakışıklı diye hitap eder ya, bahsi geçen o tür bir yakışıklılık. Onlar bu hitabı dua niyetine yaparlar. Amaçları beşer olan bizim türümüzün insan olma gayretini desteklemektir. Yani duaları; insanlık kendisine yakışanlardan ol, yakışıklı ol anlamındadır.
Her beşer insan olma mücadelesini başlatmaz, başlatamaz. Hayatını insan olduğunu zannederek sürdürür. Hâlbuki yaradılış ve bu dünya serüvenimizin altındaki sır hepimizin malumudur ki insan olma, insan olabilme sürecini bihakkın tamamlamaktır. Zaten gönüllü olarak talip olduğumuz, dağların bile yüklenmekten korktuğu sorumluluk bu değil midir?
Potansiyel olarak sadece yaratılmış beşerler bu istidada sahiptirler. Ama içine kendi gayret ve çabalarını kendi cüz-i iradelerini koymadan bu hedefe salt hilkat gereği varamazlar.
Doğru inşa edilmiş akla tabi amel, eylem, aksiyon ve devinim olmazsa olmaz şarttır. Allah’ın can verdiği yaratıkların bir kısmı görünürde hareketsiz bir kısmı hareket üzere var edilmişler. Tabii Ahsen-i takvim olmak hilkatine sahip en güzel şekilde yapılandırılmış insan görünen varlıkların en hareketlisidir.
 
Hani üstat Hoca Nasreddin’e sormuşlar :
-          Hocam bu insanlar hiç yerinde durmuyorlar, bir sağa gidiyor biri sola, biri yukarı yürürken diğeri aşağıya, nedir bunun hikmeti ?
Hoca hiç düşünmeden cevabı vermiş.
-          Dururlarsa veya hepsi aynı yöne yürürse dünyanın dengesi bozulur.
 
İnsanlığın ilk mescidi Allah’ın evi Kabe’nin çevresindeki bitmek bilmez tavaf bunun işareti olsa gerektir. 365 gün 24 saat süren bir devinim bir koşuşturmaca ibadetlerin en güzellerinden. Tüm ibadetler gibi insana yakışan yakışıklı bir ibadet.
Haç ve umrede yoğunlaştırılmış ibadet hayatı ile inananlara, durmak bilmez sürekli ve hızlı bir hayatın öğretildiği ve kendilerine yakışanın gösterildiği bir süreç.
Madde, atom duruyormuş gibi gözüken her şey kendi içinde hızlı bir devinimi ve hareketini devam ettirir aslında. Yani varlık âleminde durağanlık söz konusu değildir.
Güneş doğdu güneş batıya göre üzerinden çok güneşler geçmiş gün sayısı yaşlıları vardır. Her geçen gün dirilikleri bir kat daha artarken daha yakışıklı olurlar. Zamana inat onlar yıpranmadan ve hız kesmeden devam ettirirler dünya hayatlarını. Aceleleri varmışçasına, bir şeyleri kaçırmak istemezcesine yaşarlar. Gün gençleri onların hızına yetişemez ve onların yanında kendilerini daha diri hissederler. Onların yakışıklığından bazıları yüzüne uzun süre bakamaz. Tevazu ve mahcubiyet içersinde gözlerini öne eğerler. Sorduğunuzda “vallahi yorulmadım derler” çünkü hakikaten yorulmak nedir bilmezler. Nedir ki yorgunluk ? Sonuçta 4 saat uyku nimetinin savacağı bir rehavet değil mi? Diye bakarlar ve insan olma mücadelelerinde hız kesmeden yola devam ederler. Birilerine göre bir ömre sıkıştırılması çok zor gözüken birçok şeyi görürüz onların hayatında. Zaman onlar için daha bir geniş daha bir rölatif uzunluğa mı sahiptir? Anlayamayız ama mümkün olduğunu onlarda müşahede ederiz.
Onlardan biri Aiya İzzet Begoviçtir hiç kuşkusuz. Hızlı ve dolu yaşanmış ve en yakışıklı sonu hak etmiş hayatlardan biri. Daha nicelerini siz ekleyebilirsiniz.
Geçen hafta Aliya’nın yaşadığı topraklarda olmanın bende O’nun üzerinden çağrıştırdığı şeylerdi belki bunlar. Ama haksız mıyım en hızlı ve hakkıyla yaşanan hayatlar onun gibi yakışıklı sonu hak etmiyor mu?
Resmini her gördüğümde ne yakışıklı adam diye hayranlıkla bir daha baktığım bilge lider Aliya’ya selam olsun. Çevresinde dolaşarak yedi kez Kuran hatmedilerek korumaya alınmış Sarejevo’ya selam olsun. Bilgeliğin, cömertliğin ve asaletin hakim olduğu ama adaletin bir türlü hükümranlığını sürdüremediği bu mümbit topraklara selam olsun…. 
    
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.