SELAM, insanların birbirine olan sevgi, saygı ve ilgisinin göstergesidir.
Geçtiğimiz yıl toplumumuzda selamı yaygılaştırma ve selamlaşma kültürünü artırma yılı olarak ilan edilmesine rağmen bu konuda ciddi bir yol alındığı kanaatini taşımıyorum.
Birkaç el ilanı ve camilere asılmış birkaç afişle bunun başarılabileceğini zannetmek safdillilik olsa gerektir.
O zaman kaybedilmiş bir yitiğimiz olarak doğru bir tespit yapılmış ve selamsız bir toplum olduğumuz sonucuna varılmıştır.
Maalesef bu yitiğin tekrar kazanılması için yapılması gerekenler yapılamamıştır.
 
Öncelikle selam ne demek kısaca bunun bir değerlendirmesini yapalım.
Büyük Türkçe Sözlüğünde Selam: Biriyle karşılaşıldığında, yanına gidildiğinde veya yanından ayrılırken sözle, gözle, işaretle ona nezaket gösterisinde bulunmak, esenlemek.
 
Selam bir insanın ani olarak karşısına çıkan diğer bir insan veya insanlar için iyi temennilerde bulunası yani onlara hemen dua etmesi demektir. Selam-ün Alay-küm ve Rahmetullahu ve Berakatuhu. Allah’ın selam, rahmet ve bereketi üzerine olsun anlamına gelir. 
Hayırlı veya iyi günler, gününüz hayırlarla ve iyiliklerle dolu geçsin.
Sabah şerifleriniz hayırlı olsun, hayırlı sabahlar, iyi sabahlar veya günaydın, sabahınız hayırlı olsun, iyiliklerle dolsun, sabahınız ve gününüz aydınlık olsun.
Allah’a emanet ol, Allahaısmarladık, seni benden ayrılırken Allah’ın koruyucu ve gözeticiliğine emanet ediyorum, sağ, salim ve selamette kal, mutlu ol.
….
 
İnsanın insana en güzel hediyesi birbirlerine yaptıkları dualar iyi temenniler olsa gerekir.
 
Peygamber efendimiz(s.a.v.), Allahü teâlâya günah işlemeyen bir dil ile dua edin, buyurdu.
Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince,
Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir buyurdu.
 
Selam aslında bir insanın diğer bir insana yaptığı dua olduğuna göre her karşılaşmada, her ayrılışta birbirimize dua edersek muhakkak çok daha huzurlu ve mutlu bir topluluk oluruz.
Fakat aklımızdan şunu çıkartmamalıyız. Olması gereken sadece tanıdıklara selam vermek değildir. Tanıdık tanımadık karşılaştığımız her kardeşimize selam vermektir. Böylece aramızda selamı yani birbirimize duayı yaygınlaştırmış olacağız.
 
2007 yılında bir vesile ile gittiğim Almanya gezimde en çok ilgimi çeken şey mahalle içlerinde ve apartman girişlerinde karşılaştığım her insanın bana selam vermesi olmuştu. Selamın tam lügat anlamına uygun olarak bazıları sözlü, bazıları işretle veya gülümseyerek selam veriyorlardı. Orada birlikte olduğum akrabalarıma bunun hep böyle olup olmadığına sordum. Özellikle Almanların buna çok dikkat ettiklerini söylediler. İnanın o zaman onlara imrenmiş ve inşallah bizim toplumumuzda an kısa sürede bu değerin önemini tekrar kavrar ve salamlı bir toplum olur diye iç geçirmiştim.
 
Şimdi yine dua ediyor ve “Ey her şeye güç yetiren Rabbim bizim toplumumuzda da selamı yaygınlaştırabilmemizi sağla ve bizi birbirimize yaklaştır. Aramıza sokulmuş soğuklukları erit, kalplerimizi birbirimize ısıt ve saflarımızı sıklaştır” diyorum.
 
Fakat ,selamın öneminin tekrar halkımıza hatırlatılması, anlatılması ,en kısa sürede selamın yaygınlaşması için başta sorumlu devlet kuruluşlarımızla birlikte (Valilik, Belediye, Müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü vs.) sivil toplum örgütlerimizin ortak projeler üreterek bu önemli konuda üzerlerine düşen görevleri yapmaları gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.
   
Selamsız bir toplum olmaktan kurtulup imrenilen selamlı bir toplum olmamız dileklerimle….

Mustafa Yenipazar
* Sitemizde ki Köşe Yazıları Yazarın Sorumluluğundadır. Sitemizdeki Yazı ve Haberler direk link verilerek paylaşılabilinir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.