Mhp Milletvekili Alim Işık “11 Yılı Değerledirelim“ dedi

Mhp Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık yazılı basın açıklaması ile "11 yıllık Ak Parti iktidarında yapılanları değerlendirelim" dedi.

Mhp Milletvekili Alim Işık “11 Yılı Değerledirelim“ dedi

Mhp Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık yazılı basın açıklaması ile "11 yıllık Ak Parti iktidarında yapılanları değerlendirelim" dedi.

11 Ekim 2013 Cuma 13:55
Mhp Milletvekili Alim Işık “11 Yılı Değerledirelim“ dedi
banner89

 Mhp Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık yazılı basın açıklaması ile "11 yıllık Ak Parti iktidarında yapılanları değerlendirelim" dedi.

Yapılan Yazılı açıklamada Işık Uşak Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş'in açıklamalarının talihsizlik olduğuna değindi.BASIN BİLDİRİSİ (10.10.2013)

 

Prof.Dr. Alim IŞIK

MHP Kütahya Milletvekili

09.10.2013 tarihli TBMM Genel Kurulunda “Uşak İlinin İl Oluşunun 60’ncı Yılı” nedeniyle bir Gündem Dışı konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Uşak Milletvekili Sayın İsmail GÜNEŞ’in; “Kütahya ili Simav, Gediz, Şaphane ve Pazarlar ilçelerindeki vatandaşlarımızın en büyük talebinin, resmî anlamda Uşak iline bağlanarak hizmet almayı daha da kolaylaştırmaktır. Uşak iline bağlanarak birçok alanda hayatlarını kolaylaştırmayı sağlamayı arzu etmektedirler. Vatandaşlarımızın bu konudaki talebine hem iktidar olsun hem muhalefet vekillerimiz olsun tamamen duyarlı olmalarını ben talep ediyorum. İnşallah burada gerçekleşecek halk oylamasına saygı göstermeleri ve bu yönde adım atılmasını temenni ediyorum.” şeklindeki konuşması büyük bir talihsizlik olmuştur.

Sayın Uşak milletvekilini bu tür bir konuşma yapmaya iten sebepler ile adı geçen ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın kendi illerinden ayrılarak başka bir ile bağlanmaları yönündeki taleplerinin nelerden kaynaklandığını, 11 yıldır ülkemizi tek başına yöneten AKP hükümetlerinin bu tür isteklere yol açan olumsuz icraatlarını iyi değerlendirmemiz gerekmektedir.

Son yıllarda ilimizde yapılan özelleştirmeler ve uygulanan yanlış politikaların da etkisiyle ilimizi terk ederek başka illere göçmek zorunda kalan 90 bine yakın gencimizin ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerinin içinde bulunduğu olumsuz psikolojiyi yok etmek, yeni göçlerin yol açacağı aile facialarını önlemek başta iktidar partisi milletvekilleri ve diğer yöneticileri olmak üzere hepimizin görevidir. Hükümet yetkililerini ve ilimiz siyasilerini bu sorunlara duyarlı olmaya ve mutlaka çözüm bulmaya davet ediyoruz.

Kütahya il merkezi ve ilçelerindeki kamu yatırımlarında ve hizmetlerde duyulan eksikliklerin hükümet tarafından kısa sürede tamamlanarak vatandaşlarımızın Kütahyalı olmaktan gurur duyacakları ve başka illere bağlanma yönündeki taleplerinden vazgeçecekleri bir ortamı oluşturmak zorundayız. Aksi takdirde Sayın GÜNEŞ’in talebine benzer talepler artacak, Kütahyalı siyasetçileri tarih önünde ve hemşerilerimizin vicdanında yargılanır hale getirecektir.

İktidar partisine mensup Sayın Uşak milletvekilinin bu konuşmasının ardından yaptığım kısa konuşmaya ilişkin tutanak metni ekte sunulmuştur. Söz konusu konuşmamda da belirttiğim gibi, MHP olarak böyle bir talebi masum bir talep olarak göremeyiz ve bu tür bir girişime asla müsaade edemeyiz. İlimizin iktidar partisi milletvekillerini de kendi partilerine mensup bir milletvekilinin bu talebine karşı mutlaka cevap vermeye ve bu talebe karşı çıkmaya davet ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimin mübarek Kurban Bayramını kutluyor, daha sağlıklı ve mutlu birer hayat temennilerimle nice bayramlar diliyorum.

Saygıyla kamuoyuna duyurulur. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
24. Dönem 4. Yasama Yılı
5. Birleşim 09 Ekim 2013 Çarşamba

 

Gündem dışı ilk söz, Uşak ilinin il oluşunun 60'ıncı yıl dönümü vesilesiyle söz isteyen Uşak Milletvekili İsmail Güneş'e aittir.

Buyurun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

İSMAİL GÜNEŞ (Uşak) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Uşak ilimizin il oluşunun 60'ncı nedeniyle şahsım adına söz almış bulunuyorum. Aziz milletimizi ve yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

…..

Her bakımdan gelişen Uşak ilimiz sadece kendisine bağlı olan ilçelerimize değil, aynı zamanda bize bağlı olmayan fakat mesafe olarak bize daha yakın olan Kütahya iline bağlı olan Simav, Pazarlar, Şaphane, Gediz, Dumlupınar; Manisa iline bağlı olan Selendi, Kula; Afyon iline bağlı olan Hocalar ve Denizli iline bağlı olan Çivril ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçelere de başta sağlık olmak üzere birçok yönden de hizmet vermektedir.

Bu ilçelerdeki vatandaşlarımızın en büyük talebi, resmî anlamda Uşak iline bağlanarak hizmet almayı daha da kolaylaştırmaktır. Uşak iline bağlanarak birçok alanda hayatlarını kolaylaştırmayı sağlamayı arzu etmektedirler. Vatandaşlarımızın bu konudaki talebine hem iktidar olsun hem muhalefet vekillerimiz olsun tamamen duyarlı olmalarını ben talep ediyorum. İnşallah burada gerçekleşecek halk oylamasına saygı göstermeleri ve bu yönde adım atılmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle hepinizi, yüce heyetinizi ve aziz milletimizi saygıyla tekrar selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.

 

ALİM IŞIK (Kütahya) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

 

“Adalet ve Kalkınma Partisi Uşak Milletvekili Sayın İsmail Güneş Beyefendi, gündem dışı konuşmasında, doğal olarak Uşak ilinin sorunlarından bahsetti. Ben de komşu il Kütahya'nın bir milletvekili olarak Uşak ilinin sorunlarının çözümüne her zaman katkıda bulunacağımızı ifade etmek istiyorum ancak Sayın Milletvekili konuşmasında, Uşak ilinin büyütülmesi için Kütahya ilinin bazı ilçelerinin Uşak'a katılması gerektiğini ve yapılacak halk oylaması sonuçlarına saygı duyularak bunun gerçekleştirilmesi yönünde bir talepte bulundu. Bunun, bölge illeri arasında ciddi anlaşmazlıklara ve siyasi yönden de büyük sıkıntılara yol açacağını ifade etmek istiyorum. İllerimizi, bu şekilde, bir ilin ilçelerini kendilerine katarak büyütmeleri yerine, Hükûmetin bugüne kadar ihmal ettiği, yapmadığı ya da yapmakta yetersiz kaldığı bölge illerindeki yatırımları çoğaltarak illerimizi büyütmenin ve göçün önüne geçmemizin daha doğru bir yol olacağını ifade ediyorum. Dolayısıyla, Sayın Milletvekilinin Kütahya'nın bazı ilçelerinin Uşak iline bağlanması yönündeki talebini veya gönlünden geçeni yeniden gözden geçirmesi gerektiğine, buna Kütahya ilinin milletvekilleri olarak asla müsaade etmememiz gerektiğini ve etmeyeceğimizi ben de buradan açıklamak istiyorum.”

 

Söz verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

 

banner178
Son Güncelleme: 19.10.2013 15:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205