Mahmut Öztaş "Bugün, geleceğimizi daha güçlü temeller üzerine kurmak için çalışıyoruz"

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası KUTSO'da her ay düzenli olarak yapılan meslek komiteleri toplantısında Başarı Hikayelerinde 14. Meslek Komitesi Başkanı Mahmut Öztaş, Öztaş Makina ve Metal'i anlattı.

Mahmut Öztaş "Bugün, geleceğimizi daha güçlü temeller üzerine kurmak için çalışıyoruz"

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası KUTSO'da her ay düzenli olarak yapılan meslek komiteleri toplantısında Başarı Hikayelerinde 14. Meslek Komitesi Başkanı Mahmut Öztaş, Öztaş Makina ve Metal'i anlattı.

25 Haziran 2019 Salı 16:33
Mahmut Öztaş "Bugün, geleceğimizi daha güçlü temeller  üzerine kurmak için çalışıyoruz"
banner89

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası KUTSO 'da her ay düzenli olarak yapılan meslek komiteleri toplantısında Başarı Hikayelerinde 14. Meslek Komitesi Başkanı Mahmut Öztaş , Öztaş Makina ve Metal'i anlattı.

Başlangıcından günümüze sanayi dükkanından Organize Sanayi'ye uzanan yolculuktaki süreci  ve hayat tecrübelerini paylaşan Öztaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Öztaş , Kutso Meclis Üyeleri ve Meslek Komitesi Üyelerinden büyük beğeni topladı.

Öztaş sunumunda;

Bugün sizlerle iş hayatımda mihenk taşı niteliğindeki konuları, ÖZTAŞ Makina’nın geçmişten bugüne ve geleceğe uzanan çizgisi hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.  

İnsanın hayattaki başarı çizgisinin, hayalleri kadar uzayabildiğine ve şekillendiğine inanıyorum. Bu nedenle hayal kurmaktan hiçbir zaman uzak kalmadım. Küçük yaşlardan itibaren dedemin ve babamın katkıları ile deneyimlerim ve hayallerim harmanlandı. 1980’lerin ortasına kadar sıkıntılı dönemler yaşadık ancak hayallerime, gayreti katık ederek endüstri meslek lisesinin torna tesviye bölümünden mezun oldum. Öğrenciliğimde hiç aklımdan çıkmayan bir konu var ki, bunu sizlerle paylaşmadan geçmek istemiyorum. Meslek lisesinde yeni açılacak olan çinicilik bölümünün makinalarının yapılması için dede mesleğinden gelen tecrübemle çalıştım ve okul yönetimi bana döner sermayeden bir ücret ödedi. Bu benim severek yaptığım bir iş sonucu aldığım ilk paraydı. Artık kafamda bu mesleğin hayatımı şekillendirecek bir meslek olduğuna karar verdim.

Liseden mezun olduktan sonra hayallerimin peşinde koşmaya devam ettim. Makine mühendisi olmak ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okumak istiyordum, olmadı. Antalya Üniversitesi Yüksekokulu Makine-Resim-Konstrüksiyon Bölümünü kazanmama rağmen, o günün şartlarında devam edemedim. İş hayatına Erdoğmuşlar Makine’de başladım ve ilk SSK numaramı burada aldım. Erol Erdoğmuş’un bana çok büyük katkısı oldu, mesleği bana sevdirdi, güvendi, kendisine teşekkür etmek istiyorum. Geçmişte kendisinin bana sağladığı imkânları ve desteği, ben şimdi kendi fabrikamda meslek lisesinden mezun gençlere sağlamaya gayret gösteriyorum. 

Tabi ki, iş hayatına başlamaktan daha zor olanı, ayakta kalmaktır. Askerlik sonrasında kendi işimi kurmaya karar verdim. Sanayimizin duayenlerinden ve Ergenler Makina’nın kurucusu Hilmi Ergen (Abim)’le iş kurma düşüncemi paylaştım ve kendisinin desteği ile küçük bir iş yeri kiraladım. Kısıtlı imkânlarla tezgah ve takımlar aldım. İlk zamanlar ayakta kalmak çok zor oldu. Bu zorluklara açmak için Hilmi Ergen (abim) beni Cevat Arslan Bey’le tanıştırdı ve ortaklığa adım atmış olduk. Ortaklıkla birlikte ihtiyacımız olan diğer makine ve avadanlıkları takviye ederek yeni bir güçle işe koyulduk. Ayakta kalmak ve gelişmek için ortaklığın önemini bu süreçte görme fırsatım oldu.   

Ayakta kalmak deyince, yaşadığım öğretici bir hadiseyi sizinle paylaşmak isterim. Cevat Bey’le ilk büyük işimiz, dere kumundan inşaat kumu yapmak için bunker ve titreşimli elek yapmaktı.  Müteahhit Hamza Aktaş ile görüştük ve anlaştık. Hamza abi, işe başlamak için avans vermeye geldiğinde, elinde bir sözleşme vardı. “Bakın anlaşmayı yazan, her zaman kazanır unutmayın. Çünkü istediklerinizin tümünü yazarsınız. Bir akitte bağlanmış olur” demişti. Allah rahmet eylesin. Bundan sonra her işimizde sözleşmeye dayalı çalışmaya başladık ve öyle devam ettik.

Günümüz dünyasında yerinde saymak, geride kalmak demek. Bu nedenle hep güçlenme çabası içinde olmak gerekiyor.  1995’ten itibaren işimizin gelişmesinde ve güçlenmesinde, KÜMAŞ Manyezit İşletmeleri’nin büyük bir etkisi oldu. Büyük, kurumsal ve uluslararası tecrübeye sahip bir firma ile çalışmanın öğretici çok yönü olduğunu bilmek ve görmek gerekiyor. Biz prensipli, doğru-dürüst olunca ve işimize odaklanınca Allah da karşılığını veriyor. Güçlenmek için reklamın da büyük önemi olduğunu fark ettim ve yerelden ulusala uzanan çizgide firmalara ulaşmamızda reklamın büyük etkisi oldu. Ama en iyi reklamın, kalitesi yüksek ve zamanında teslim edilmiş işler olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bir işe yatırım yapmanın, büyümenin ve başarılı olmanın anahtarlarından birisi olduğuna inanıyorum. 2005 yılında Cevat Bey’le yollarımız ayrıldı ve ÖZTAŞ daha hızlı karar alabilir ve yatırım yapabilir bir yapıya kavuştu. Kardeşimin Mesut ÖZTAŞ’ın da firmamıza katılmasıyla gücümüz daha fazla arttı. 2006 yılından sonra hayallerimi gerçekleştirmek için daha büyük bir enerji ile çalışmaya başladım. Hayalimde saç işleme tezgâhlarıyla donatılmış bir fabrika vardı. İlk iş olarak abkant pres, giyotin makas, silindir bükme makinaları ve CNC plazmayı satın aldık. Makine yatırımlarından sonra iş yerimiz yetersiz kalmaya başladı. İkinci bir işyeri alarak kapasiteyi yükselttik.

Ortaklıktan ayrılış sonrasında, Güral Vit fabrikası kuruluşunda, Güral cam fabrika yatırımlarında, seramik ve porselen fabrikalarının yatırım-makine imalat işlerinde Ayrıca şehrimizin diğer sanayi kuruluşlarının ÖZTAŞ’ı tercih etmeleri gelişimimizde ciddi bir rol oynamıştır. Kendilerine teşekkür ederim.

Hepinizin bildiği gibi, yatırım ve büyüme süreci sancılı oluyor. Finansman en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyor. Evet, ortaklıktan ayrılma tarihi ÖZTAŞ için bir milattı. Yeni bir başlangıç noktasındaydım. Fakat ciddi miktarda borcum vardı. Sahneye önce eşim, sonra kardeşim ve ailem, çalışan personelim, sonrada arkadaşlarım çıktı. Bu süreçte bana manevi desteğini eksik etmeyen aileme, çalışamlarıma ve dostlarıma teşekkür ediyorum.

2008-2009 küresel krizini atlatmak herkes için olduğu kadar bizim için de zor oldu. 2006’da tüzel kişilik kazanan ÖZTAŞ Makine, kayıtlı iş yapmak, bütün yasal zorunluluklara uymak, öz sermaye ile faaliyet göstermek ve personelin hakkını vermek gibi prensiplerle hareket ettiği için 2008-2009 krizinden de alnının akıyla çıkmayı başardı.

1996 yılında elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz rahmetli babam, “insanları aldatma, doğru ol, yapabiliyorsan peşin alım yap, yapamıyorsan da ne zaman ödeyeceğini söyle” diyerek öğüt verirdi. En büyük öğüdü de, “çalışanlarına alın teri kurumadan ücretlerini öde” şeklindeydi. Babam kendi işyerinde birkaç çalışanı olduğu halde haftalık mesai saatini tutar, fazla çalışanlara ekstra %50 zamlı saat ücreti üzerinden ödemelerini aksatmadan yapmaya çalışırdı. Babamın bu davranışı ve öğütleri, her zaman benim ve kardeşimin rehberi oldu.  Babam, her zaman üretmenin ve çevreye faydalı olmanın kutsallığına inanırdı. Kendisi memuriyetten gelmiş olmasına rağmen, bizi ticarete ve üretmeye yönlendirmiştir.

Burada önemli bir konuyu da paylaşmak istiyorum. Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli Meclis Başkanı Sayın Nafi GÜRAL, küçük sanayi sitemizdeki atölyelerimizi ziyaret ettiğinde, “buralar sizi büyütmez, büyüdüğünüzü zannedersiniz fakat bir gün heyecanınız kaybolur, yatırım yapamaz noktaya gelirsiniz.  Onun için bir an önce sizi daha da büyütecek Organize Sanayi Bölgesinde olmayı düşünün ve buna bağlı planlamalar yapın” diyerek, bize bir yol ve ufuk göstermiştir. Kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Biz de bu tavsiyeye uyarak, 2014 yılında 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım kararı aldık ve çok kısa bir sürede inşaatı bitirerek üretime başladık. Şu anda küçük sanayideki 4.000 metrekare kapalı alana ilaveten, 2. Organize Sanayi Bölgesinde 10.000 metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyoruz. OSB’deki fabrikaya geçişle birlikte, takım-tezgâh sayısını artırdık, CNC Lazer Kesim Cihazı ve diğer teknolojik yatırımlarını yaptık. Üretim kalitesi ve kapasitesi hızlı bir şekilde arttı.

Sadece yatırım yapmak, yeni fabrikaya taşınmanın, yeni makinalar almanın ve çalışan sayısını arttırmanın tek başına yeterli olmadığını bildiğim için son dönemde kurumsallaşma faaliyetlerine hız verdik. Kişilerden bağımsız olarak faaliyet gösterebilen bir organizasyon olmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda, ana sözleşmemizi değiştirdik ve Kütahya’da iç yönerge yazarak yetki devrini gerçekleştiren KOBİ düzeyinde ilk şirket olduk. Ayrıca kaynaklı imalat ve çelik konstrüksiyon konusunda ihracat odaklı hale gelmek için bu alanda uluslararası yeterliliğe sahip olmak gerekiyordu. Bu kapsamda Kütahya’mızda EN 1090 ve EN 3834 standartlarının belgesine sahip olan 2 firmadan birisi olduk. Bünyemizde kaynak mühendisi istihdam ediyoruz ve şunu gururla söyleyebilirim ki, ÖZTAŞ olarak her imalatın ultrasonik, manyetik ve görsel kaynak testlerini yapabilecek konuma geldik.

Bir çalışanda aranan ve nitelik olarak tanımladığımız 3 şey var. Bunlar; bilgi-beceri-deneyimdir. Bu nedenle; personelimize yatırım yapmak, sürekli gelişme ve değişim prensibi ile personelimizi eğitmek, onların bilgi ve deneyimlerini arttırmak, nitelikli üretim için öncelikli şartlardandır. İyiyi aramak, çalışanlarımız için nitelik geliştirici ortamı oluşturmak temel hedeflerimiz arasında olacak. Profesyonellerle çalışmanın, her zaman kazandıran bir yaklaşım olduğunu çok daha iyi görüyoruz.

Kayıt dışı bir mali işlemimiz, alış-verişimiz yok. Her iş ve işlemimizi, kurumların denetim ve gözetime açık bir şekilde yürütüyoruz. Bu konuda zaman zaman dış denetim yaptırıyoruz, kendi kendimizi denetliyoruz.

Birikimlerimizi, ev arsa almak yerine yatırım ve istihdamda değerlendirme yolunu seçtik. Ülkemize ve şehrimize katkı sağlayan Sivil Toplum Kuruluşlarına destek vermek, bizim bugünkü ve gelecek nesillere olan borcumuzdur. Öztaş ailesi imkanları dahilinde akredite Sivil Toplum kuruluşları ile her zaman ortak projeler sürdürmektedir.               

Bugün gelinen noktada Öztaş, başladığını noktayı unutmaksızın, yeni ufuklara yeni vizyonla devam edecektir.

Bugün, geleceğimizi daha güçlü temeller üzerine kurmak için çalışıyoruz. 

Daha çok ihracat yapan ve ülkemize döviz kazandıran, daha çok istihdam sağlayan, daha kurumsal ve daha profesyonel yönetilen bir şirket olarak; vatanımıza,  Kütahya’mıza ve babamın hatırasına layık olmak için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.  

banner178
Son Güncelleme: 26.06.2019 12:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.