Yerel  seçimlerin üzerinden Kütahyamız için çeşitli icraatların yapılabileceği; veya en azından  yakası açılmamış yeni projelerin gündeme getirilebileceği kadar bir zaman diliminin geçtiğine inanıyorum. Bu süre içerisinde,  hiç şüphesiz  yerel  yönetimin proje oluşturma ve karar alma kurullarında, bizim düşünemediğimiz, Kütahyamızın ufkunu ve istikbalini şafakta gün yükselir gibi parlatacak nice yaşamsal projeler üzerinde kafa yoruluyordur.

Ancak bizler,  5 senede bir hatırlanıp gönül almak için görüşü sorulan ve fakat  365 gün /24 saat bu şehirde yaşayan insanlar olarak, günlük hayatımıza yansıyan ve çarşıda pazarda dolaşırken bizi etkileyen değişimlerden ve yeniliklerden, doğal olarak bunlar hayata geçirildikten sonra haberdar olabiliyoruz. Bu bağlamda, 8 aydan beri şehir yaşamında nelerin değiştiğini ve bizlerin olumlu ya da olumsuz olarak nelerden etkilendiğimizi  şöylece özetleyebiliriz.
            1.Vazo-Ulucami güzergâhını yaya olarak kullandığımız zaman çok şanslıyız. Hem yakıttan tasarruf ediyoruz, hem yolda dostlarla selamlaşıyoruz ve hem de hangi tarafa döneceğimiz konusunda hiç endişemiz olmaz. Ama araçla bu güzergâhı geçecekseniz Allah sabırlar versin, derim.

Şunu merak ediyorum; acaba çocukken çevirdiğimiz çemberleri tersine döndürdüğümüz zaman çemberin kat ettiği mesafede veya çevirme kalitesinde bir değişiklik oluyor muydu? Sanırım olmuyordu. O halde ring şeklindeki  bu yolda, saat yönünde veya tersinde seyrettiğimiz zaman trafiğin akışına  ne tür bir katkısı oluyor? Her iki durumda da yolun niteliği değişmediğine göre niye güzergâhı döndürüp duruyoruz? Daha kalıcı, radikal ve tarihî bir çözüm olarak valilik binasının olduğu yerden cesaretle başlayıp, Ulucami’ye doğru yeni bir cadde açmak  ve Menderes caddesi-Atatürk Bulvarı kavşağına bir alt geçit yapmak   daha doğru olmaz mı? Yoksa, aslında  daha doğru olur da zülfü yâre mi dokunur ?

2.Her gün sabahları fen işlerinin çalışkan elemanlarının zile basmasıyla evden çıkıyoruz. Çünkü uzun ve geniş araç olan  çöp kamyonu mahalleden geçerken, sokağın iki tarafına itina ile park edilmiş mahalle sakinlerine ait otomobillerin çöp kamyonu tarafından hacamatlanmaması için, ince düşünceli arkadaşlar bütün dairelerin zillerine basarlar. Hayır, çalışanların bir vebali   yok.  Araç sahipleri de otomobillerini çantalarına koyup eve götüremiyorlar!

 3.Reklam panolarının arttığını fark etmişsinizdir. Bu sayede duyuru ve reklamların   daha  geniş alana yayılması  sağlanmış.

4. Bir de sayın belediye    başkanımız bayram – seyran gibi bütün önemli günleri reklam panoları vasıtasıyla kutlamaya özen gösteriyor. Böyle  millî ve manevî günlerimizi hatırlaması ve hatırlatması son derece takdire şayan bir olay.  Ancak, bununla beraber, şehrimizin ilân panolarında vatandaşlarımız sanırım  ‘’filân tarihte şehrimizden geçecek hızlı tren hattının açılışı vardır.’’ Veya  ‘’hastane açılışına davet’’ ya da    ‘’ şehrimize yeni açılan şu fabrikada cuma günü aşûre dağıtılacaktır’’ gibi ilânları da görmek isteyebilir.

Bu tür ilânlara zemin hazırlayan atılım ve yatırımlar, aynı zamanda bir sonraki seçim yaklaştığında da seçilmişlerimiz için yüz akı olacaktır.  Hem de  bu sayede Ankara’dan seçim çalışmaları için ilimize gelen Başbakan, Cumhurbaşkanı gibi devlet büyüklerimiz de Kütahya’da halka hitap ederken ‘’Marmaray, Tüpgeçit, Avrasya Tüneli..’’  gibi İstanbul’daki yatırımlar yerine Kütahyamızdaki yatırımları anlatma imkânı bulurlar.     
   

Reşat Uyar
13/Kasım/2014                                                 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NİYAZİ KARACA 2017-12-20 09:19:24

Belediyeye verdiğimiz oy şehir içinden çıkmak için katettiğimiz yolun mazot parasını kurtarmıyor

Avatar
ahmet tomruk 2018-05-21 20:08:30

kütahyadan proje çıkmaz..amma ne yapacaksa merkezi hükümet ankaradan ne yaparsa yapacak ..nakaraya evet projelerde götürelim..hatta siyasilerdende önce direk başkana..erdoğana bakanlara yazalım