Kütahya İyi Parti: BOR'a Sahip Çıktı

Kütahya İyi Parti İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısı ile Kütahya gündeminin en çok konulan konusu olan BOR tesisinin Balıkesire kurulmasını değerlendirdi.

Kütahya İyi Parti: BOR'a Sahip Çıktı

Kütahya İyi Parti İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısı ile Kütahya gündeminin en çok konulan konusu olan BOR tesisinin Balıkesire kurulmasını değerlendirdi.

08 Haziran 2018 Cuma 17:02
Kütahya İyi Parti: BOR'a Sahip Çıktı
banner89

Kütahya İyi Parti İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısı ile Kütahya gündeminin en çok konulan konusu olan BOR tesisinin Balıkesire kurulmasını değerlendirdi.

İYİ PARTİDEN BOR ÇIKIŞI:” KÜTAHYA’NIN DEĞERLERİ KÜTAHYA’DA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin yeni bor stratejisini açıkladı.

Albayrak, 'Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kuruyoruz' şeklinde yaptığı açıklamaya İYİ Parti Kütahya teşkilatından tepki geldi. İYİ Parti İl Başkanı Nurhan Sunel, Milletvekili adayları Emre Karaa, Aynur Sezer teşkilat binasında basın toplantısı düzenleyerek Bakan Albayrak’ın açıklamasına tepki gösterdiler. “FABRİKANIN BALIKESİR’DE KURULMASINA KABUL ETMİYORUZ”

Toplantıda ilk konuşmayı yapan İYİ Parti il başkanı Nurhan Sunel:”Türkiye’de partiyi kurduktan sonra tek hedefimiz iktidar olmak. Muhalefet olmak için parti kurmadık ve şu anda iktidara yürüyoruz. Kütahya’da gayet çok iyi durumdayız. AK Parti İL Başkanı’nın çeşitli açılışlarda milletvekili toplantılarında iyi parti hakkında saygısızca konuşmasına şimdiye kadar hiçbir şeklide cevap vermedik ve bundan sonra da vermeyi düşünmüyoruz. Bunu söylememin tek sebebi, Ocak ayından bu yana yapılan bir çalışma varmış, hükümette olan onlar. Bıraksınlar İYİ Parti’yi bıraksınlar başkasını Kütahya’ya hizmette yarışsınlar. Ocak ayından beri planlanan Çinli firma ile Eti Maden anlaşması kapsamında Bor Karbür tesisleri kurulma çalışmaları devam etmiş. Biz bunu basına yansıdığı zaman öğrendik. Biz diyoruz ki, bunlar Kütahya’daki halkın oylarını ceplerinde zannediyorlar Kütahya için çalışmak gibi hiçbir lüksleri yok. Sadece hedef alıkları kitle iyi parti. İyi parti milletvekili adayları iyi partiye gönül veren insanlar, işleri güçleri bu insanları tehdit etmek, iyi parti aleyhinde çalışmalarını engellemek, en son 3 Haziran Pazar günü yapmış olduğumuz mitingde, mitingimizi sabote etmek için devletin her türlü imkanlarını kullanarak engellemeye çalıştılar. Kamera koydular, insanları kenarlara aldılar, seslerini kıstırdılar, arabaları dolaştırmadılar, yolu saatlerce kapatmadılar, saat 15.00’te bomba araması var diyerek hiçbir arama yapmadan, Meral Hanım gelinceye kadar insanları miting alanına almadılar ama bunu başaramadılar. Biz yine mitingimizi yaptık. Gene coşkulu bir miting yaptık. Ben buradan AK Parti milletvekillerine, AK Parti’nin İl Başkanı Ali Çetinbaş’a sesleniyorum, İşi gücü İYİ Parti ile uğraşmak olmayacak. Bakın bu fabrikanın Kütahya’ya kurulması lazım, borun tozunu, kirini pisliğini Kütahya halkı çekecek, gidecek Fabrika da Balıkesir’de kurulacak. Biz bunu İYİ Parti olarak kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz, her platformda bunu dile getireceğiz. İster seçim olsun ister olmasın, biz İktidar olmaya geliyoruz ve biz geldiğimiz zmana bu sorunların hepsini Kütahya’ya hizmet için gidermeye çalışacağız.

Biz İYİ Parti olarak Kütahya halkına söz veriyoruz. Kütahya’daki madenlerin işletilmesi noktasında, iş alanlarının açılması noktasında kesinlikle halkımızla aynı fikirdeyiz. Gençlerimize, işsizlerimize iş imkanı yaratmak tek hedefimiz. Biz, iktidar partileri gibi kişilere elimizi kolumuzu sallayarak konuşma gibi hareketimiz kesinlikle olmayacak. Biz gücümüzü Kütahyalıdan alacağız. Onlarla beraber çalışacağız, onlarla beraber proje üreteceğiz, beraber komisyonlar kuracağız, Kütahya’nın problemlerinin hepsini masaya yatıracağız. 16 yıldan beri kaybetmiş olduğu tüm imkanları Kütahya’ya getirmek için hep beraber çalışacağız. Bunun için biz İYİ Parti olarak söz veriyoruz. “KÜTAHYA’NIN DEĞERLERİ KÜTAHYA’DA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Aynur Sezer İse toplantıda yaptığı konuşmada:“Kütahya haksızlığa uğrayan ve sürekli haksızlık altında bırakılan bir il haline geldi. Son 16 yıldır mevcut iktidara son derece önemli bir destek veren, hep destek tam destek, istikrar bozulmasın, memleketimize sahip çıkalım düşüncesiyle hareket eden bir seçmeni var ve Kütahya son derece devletine, milletine bağlı, mülayim bir il. Ama demek değildir ki Kütahya haksızlığa uğradığının farkında değil, Kütahya hakkını arayamaz, Kütahya’nın hakkını arayan insanlar bulunmaz. Biz İYİ Parti olarak yola çıkış iddiamızda olduğu gibi bugünde aynı şeyi tekrar ediyoruz, biz Kütahya’nın kaderine mahkum edilişine karşı çıkmak ve bu kadere ortak olan bütün insanlarla beraber çok çalışarak yönünü değiştirmek için yola çıktık. Biz buna mahkum değiliz. Mahkum olmamalıyız. Bor madeni Kütahya’nın en önemli madeni. Kütahya bir maden bölgesi; kömür var, krom var, manyezit var, mangan var ve biz sadece bunları ham haliyle değerlendiriyoruz. Asgari ücretle işçimiz çalışıyor, tozu, toprağı, kiri, doğanın perişanlığı Kütahya’ya kalıyor fakat madenin işlenerek esas para eden hale dönüşen kısmı maalesef başka yerlere gidiyor. Eğer bu maden işlenecekse Kütahya’da işlenmeli. Kütahya’ya katma değeri kalmalı, biz bu zihniyetle hareket ediyoruz, tarımda da, maden de, el sanatlarında da, turizmde de, şehrin yerel özelliklerini, insan potansiyelini, doğal kaynaklarına, termal zenginliğine bu zenginliği bölgesinde, yerinde değerlendirmek üzere projeler üretiyoruz. Dolayısıyla şehrin zenginleşmesi, kalkınması için üretmesi gerekiyor. Kütahya şu anda maalesef üretebilen bir şehir değil. Özel Sektördeki yatırımlarımızın miktarı az ve Kütahya’nın kalkınması için yeterli değil. Özelleştirmelerin ardından ciddi bir kaynak yatırdı Kütahya’nın yatırımları Kamu açısından, ancak yaratılan kaynak Kütahya’ya tekrar yatırım olarak dönmedi. Bırakın tamamını yüzde 10’u bile üretime dönük yatırım olarak geri dönmedi. Betonlaşmayı, bina yapmayı ya da konut üretimini biz üretim zannediyoruz ama bunlar bir kereye mahsus ve üretim süreci binanın tamamlanması kadar olan yatırımlar. Yolu karıştırmayacağım çünkü bu altyapı yatırımıdır ve gereklidir, bunları yapmaya mecburuz ancak kamu binaları açısından yatırım alan şehir, fabrika gibi üretime dönük yatırımların desteklenmesi bakımından yeterli dönüşüm sağlayamadı. Örneğin Kütahya’nın yatırımda daha öncelikli bölge haline gelmesi gerekir. Üçüncü bölgeden bölgeye geçirilmesi gerekir, yüzde 100 teşvik alması gerekir. Çünkü istihdam yaratmak bakımından buna ihtiyacımız var. Bütün Türkiye’nin sorunu olduğu gibi bizim teşvik politikalarımız istihdama teşvikte örneğin sigorta primi teşvik ediyoruz. Biz, üretimi ve elde edilen son ürünü teşvik edecek, üretim miktarlarını teşvik edecek teşvik sistemlerini kurmak üzere yola çıkıyoruz. KÜTAHYA’NIN DEĞERLERİ KÜTAHYA’DA DEĞERLENDİRİLMELİ ve katma değeri de Kütahya’da kalmalı.” İfadelerine yer verdi.

Balıkesir Medyasında kurulacak Bor tesisi hakkında çıkan haberler

banner178
Anahtar Kelimeler:
Kütahya Iyi Parti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.