Bu hafta Kütahya’da gündem 01 Mart 2015 Pazar günü yapılan temayül oylaması ve sonuçları…

Ak Parti’de son dönem uygulanan sistemle, oylar kapalı şekilde kullanılıyor ve sandıklar Ankara genel merkez tarafından açılıyor. Ve bu sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmıyor.

Sonuçlar, geçtiğimiz dönemde resmi yetkililer tarafından açıklanmadı, belki de bu yüzden birden çok birinci, birden çok 2. çıktı… Sonuçta doğru ya da yanlış olduğu teyit edilemiyor…

İşte tamda bu noktada “TEMAYÜL VE SONUÇLARINI“ Kütahya’da Ak Parti denildiğinde, parti tabanı denildiğinde, temayül denildiğinde akla gelen ilk isim ŞÜKRÜ NAZLI ile Kütahya Yaşam Haber Genel Yayın Yönetmeni Ali Yerli değerlendirdi.

Nazlı Kütahya Merkez'den, Simav ve Domaniç’e kadar tanınan, sevilen.  Ak Partinin en uzun süreli il başkanlığını yapmış, her dönemde saygınlığını koruyarak artırmış bir isim.

Kütahya Yaşam: Sayın Şükrü Nazlı, gündem seçim, gündem temayül… Herkes konuşuyor, herkes yorumluyor, onlarca liste havada uçuşuyor…

Kütahya Ak Parti, siyaset ve seçim denilince ilk akla gelen isim olarak, konuları, konunun uzmanı olarak sizinle değerlendirmek istedik.

Nazlı:  Teşekkür ediyorum, hoş geldiniz.

Kütahya Yaşam: Sayın Nazlı önce kısaca hatırlatmak gerekirse 2011 genel seçimlerinde aday adayı olmuş ve temayül yoklamasında rekor denilebilecek bir oy almıştınız. Takipçilerimize hatırlatmak gerekirse nasıldı sonuçlar?

Nazlı:  12 Haziran'da yapılan milletvekilliği genel seçimlerinde milletvekili adayı olacakları belirlemek amacıyla yapılan temayül yoklamasında; 52 aday adayından 47’sinin katıldığı temayül yoklamasında ilk on şu şekilde idi;  Şükrü Nazlı 1078, İsmet Duman 635, Ömer Ulu 573, Abdullah Erdem Cantimur 546, Ahmet Tan 497, İdris Bal 462, Mücahit Köksal 439, Nihat Helvacı 394, Bediha Türkyılmaz 389, Hakkı Altaş 369 oy almıştı.

Kütahya Yaşam: Yapılan bu temayülde oylar açıktan sayılmıştı ve sizin almış olduğunuz oy nerede ise yakın rakibinizin iki katına yakın…  Neler söylemek istersiniz?

Nazlı: Teşkilatlarımız teveccüh gösterdiler, sağ olsunlar. Partimizde görev alan, ter akıtan, emek veren insanlara, teşkilatımız yerelde her zaman sahip çıkmıştır. Bu günde öyle olacaktır.

Partimize 2015 milletvekili aday adaylığı için 54 başvuru olmuştur. Türk Siyasi hayatına kurulduğu günden itibaren 13 yıldır destek gören her seçimde oylarını artırarak yoluna devam eden başka bir siyasi hareket bulunmamaktadır. Bu açıdan 54 başvuru olması partimiz adına gurur vericidir.

Muhalefet partileri aday adayı bulamaz iken, Ak Parti’nin yıpranmadan yoluna devam etmesi  büyük önem taşıyor.

Kütahya Yaşam: Sayın Nazlı Pazar günü yapılan temayülün sonuçları hakkında birçok liste Kütahya kamuoyunda konuşulmaya başladı neler söylemek istersiniz…

Nazlı: Genel merkezimiz tarafından resmi bir açıklama yapılmadıkça bu sonuçlara itibar edilmemesi gerekir.  Ak Partide Milletvekilleri adaylarını belirlemede merkez yoklama usulü benimsenmektedir. Temayül yoklaması bu kriterlerden sadece bir tanesidir.

Gerçekliği tartışılan bu listelerin, aday belirlenmesine hiçbir katkısı olmayacaktır.

Partimiz bu süreçte anketler, kamuoyu yoklamaları, stk görüşlerinin yanı sıra aday adaylarımızın birikimlerini de değerlendirmektedir.

Nihai karar üst komisyon tarafından belirlenecektir.

Kütahya Yaşam:  Sayın Nazlı bu temayül yoklamasında sizce iddialı isimler var mı?

Nazlı: Teşkilatımız, bünyesinde yer alan, alın teri döken,  insanlara öncelik verecek ve gerekli desteği gösterecektir. Bu sürpriz bir durum değildir. Çünkü siyaset yerelde başlar. Yerel siyaset bir okuldur.

Kütahya Yaşam: Adayların Kütahya’yı tanıması ve sorunlarını bilmesi konusunda neler söylemek istersiniz?

Bir ilde aday adayı olmak için, o ilin günlük yaşantısından, tarım, sanayi ve sosyo ekonomik durumuna kadar uzanan geniş bir yelpazede birikim sahibi olmayı gerektirir. Bilgi sahibi olmadan çözüm üretilemez. Dolayısı ile yerel siyaset içinde bulunan adaylar diğer aday adaylarına göre daha avantajlı duruma gelmektedir.

Kütahya Yaşam: Genel merkez aday tercihinde nelere dikkat etmelidir?

Nazlı: Kütahya 2015 genel seçimlerinde aday tercihlerinde yapılacak bir hatayı kaldıramaz. Kütahya kamuoyunun hassasiyetleri mutlaka gözetilmeli ve seçmenlerin bölgesel dağılımı da dikkate alınarak aday tespiti yapılmalıdır.

Kütahya’nın sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi halk, stk,  üniversite, yerel yönetimler ve siyaset arasındaki uyuma bağlıdır.

Bu konuda gerek il teşkilatımızın gerekse genel merkezimizin hassasiyet göstereceklerine inancımız tamdır.

Kütahya Yaşam:  Sayın Nazlı bu tecrübelerinizle aday adaylarımıza ne tavsiye edersiniz?

Nazlı: Bu bir hizmet yarışıdır, her aday adayımızın isteği ve duası, şehrimiz için en hayırlı adayın tespit edilmesi noktasında olmalıdır. Aday adaylarımız, bu süreçte birbirini kırabilecek sözlerden kaçınmalı, oldukları gibi görünerek, tevazuyu elden bırakmamalıdırlar. Ak Parti hem Türkiye’nin hem de tüm dünya mazlumlarının umududur. Dolayısı ile tercih edilecek her adayın omuzuna bu ağır sorumluluk yüklenecektir.

Bu asla unutulmamalıdır.

Kütahya Yaşam: Sayın Şükrü Nazlı bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Verimli ve güzel bir röportaj oldu.

Şükrü Nazlı:  Böyle bir imkân verdiğiniz için ben teşekkür ederim, seçimlerin ülkemize ve tüm dünyaya hayırlar getirmesini temenni ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.