Dpü'ye Tübitak'dan Destek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 'TÜBİTAK Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek' projesi başlığıyla yürürlüğe giren program kapsamında destek almaya hak kazandı.

21 Şubat 2014 Cuma 13:42
Dpü'ye Tübitak'dan Destek
banner89

 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 'TÜBİTAK Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek' projesi başlığıyla yürürlüğe giren program kapsamında destek almaya hak kazandı. 


 TÜBİTAK ilk kez 1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı başlığıyla yürürlüğe giren program kapsamında, DPÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Malzeme Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Göçmez’in “Otomotiv Sektörü Uygulamalarında Seramik Bazlı İleri Teknoloji Malzemelerinin Geliştirilmesi” temalı projesinin desteklenmesine karar verdi. Prof. Dr. Hasan Göçmez konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti: Programın amacı; ülkemizde ihtiyaç duyulan, teknolojik dışa bağımlılığımızı azaltacak veya ülkemizin rekabet gücünü artıracak ulusal ve uluslararası yeni bir ürün, süreç, yöntem, model geliştirme amacına yönelik uygulamalı araştırma ve/veya deneysel geliştirme projelerinin desteklenmesidir. Bu yıl TÜBİTAK bünyesindeki bütün araştırma grupları altında yapılan ülke genelindeki başvurulardan yalnızca 7 tanesinin 1005 programı kapsamında desteklenmesine karar verildi. Desteklenen bu 7 proje içerisinde Mühendislik Araştırma Grubu (MAG)’dan ise sadece 2 proje yer alma başarısı gösterdi. Böylece, elde edilen bu destek ile birlikte Üniversitemiz, mühendislik alanında önemli bir başarının altına imzasını attı. Prof. Dr. Hasan Göçmez sözlerine şöyle devam etti: “Otomotiv sektörü ülkemizin 2023 vizyonu kapsamındaki hedeflerine ulaşabilmesi için ana lokomotif sanayi kollarından birisidir. Ülkemizde gelecekte yerli otomobil üretiminin gerçekleştirilebilmesi öncelikli bir konu haline gelmiştir. Ancak otomotiv sektöründeki çok çeşitli uygulama alanlarında kullanılan seramik esaslı ileri teknoloji malzemeleri yurtdışından ithal edilmektedir. Bu nedenle, otomotiv sektöründe kullanılan bu ithal malzemelerin yerli sermaye ile ülkemizde geliştirilmesi bir ulusal görevdir. Böylece ülkemizde geliştirilecek bu yeni ileri teknoloji seramik ürünler sayesinde otomotiv sektöründe bu alanda dışa olan bağımlılığın azaltılması sonucu büyük bir katma değer girdisi sağlanabilir. Bununla birlikte, kazandığımız TÜBİTAK-1005 desteği ile DPÜ bünyesindeki temel ve mühendislik bilimlerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren 1 adet Lisans ve 2 adet Yüksek Lisans öğrencisine burs verme imkânın doğması, gelecekte bu alanda çalışacak nitelikli personel istihdamına önemli katkılar sağlayacaktır.”


Son olarak, büyük başarıların sağlam bir altyapı ve ekiple geldiğine vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Göçmez, kabul edilen projesinde DPÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Malzeme Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tuncer’in üretim ve Yrd. Doç. Dr. Hilmi Yurdakul’un ise karakterizasyon kademelerinde araştırmacı olarak görev alacaklarını belirtti.

                                                                                             
                                 KÜTAHYA (İHA)

banner178
Son Güncelleme: 21.02.2014 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.