DPÜ 14. Paleontoloji ve Stratigrafi Kömür Çalıştayı’na Ev Sahipliği Yaptı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) “14. Paleontoloji ve Stratigrafi Kömür Çalıştayı” düzenlendi.

06 Kasım 2013 Çarşamba 09:57
DPÜ 14. Paleontoloji ve Stratigrafi Kömür Çalıştayı’na Ev Sahipliği Yaptı
banner89

 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) “14. Paleontoloji ve Stratigrafi Kömür 

Çalıştayı” düzenlendi.

 Çalıştay açılışının ilk konuşmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sacit Özer yaptı. Prof. Dr. Sacit Özer Türkiye’nin kömür yataklarının bulunduğu alanda, Tunçbilek ve Seyitömer kömür havzalarının bulunduğu sahada çalıştay yapılmasından gurur duyduklarını belirterek şunları ifade etti. “Paleontoloji ve Stratigrafi Çalıştayı’nda kömürlü havzalar ve karasal omurgalılar hakkında yeni bilgiler edineceğiz. 

 Paleontoloji konusunda eksikliklerimiz neler bunları tartışacağız. Çalıştayda edindiğimiz bilgileri eğitim platformlarında aktarmalıyız. Paleontoloji çok yoğun emek isteyen, uzmanlık isteyen, güncel gelişmeleri takip etmek zorunda olduğunuz bir bilim dalıdır. Bizler paleontologlar olarak bu tarz çalıştaylarla bayrağı genç paleontolaglara devredeceğiz. 

 Bu çalıştayın düzenlenmesinde başta Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ve 
Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olmak üzere emeği geçen herkese ve Jeoloji Mühendisleri Odasına teşekkür ediyorum.”

 Prof. Dr. Sacit Özer’in ardından Jeoloji Mühendisleri Odası Kütahya Şubesi Erhan 
Ar; Zonguldak’tan sonra kömürle en çok özdeşleşen ilin Kütahya olduğunu ve bu çalıştayın Kütahya’da yapılmasından dolayı gurur duyduğunu ifade etti. 

 Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı 
Prof. Dr. Yaşar Kibici; Dumlupınar Üniversitesi’nde uyum içinde çalıştıklarını bu uyum 
çerçevesinde 14. Paleontoloji ve Stratigrafi Kömür Çalıştayı’nın Kütahya’da ve Dumlupınar Üniversitesi’nde yapılması sebebiyle mutluluklarını ifade etti. 

 Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Köse; 
“Kütahya yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle farklı özelliği olan bir kenttir. Kütahya’da 
yeraltında 34’e yakın kıymetli maden bulunmaktadır. Yerüstünde önemli enerji kaynaklarının bulunduğu Kütahya’mızda Kömür Çalıştayı’nın yapılması mutluluk vericidir. Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün aktif bir çalışmayla üniversitemizde düzenlediği “14. Paleontoloji ve Stratigrafi Kömür Çalıştayı”nın; üniversitemize ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

 Çalıştayın açılışında son konuşmacı olarak kürsüye çıkan Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdoğan 14. Paleontoloji ve Stratigrafi Kömür Çalıştayı’nda araştırma ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşarak maden, kimya ve teknolojinin ileriki yıllarda insanlık adına sunacağı hizmetlerden bahsetti. Bor madeni üzerinde duran Prof. Dr. Yunus Erdoğan bor mineralinin içeriğinde bulunan lityum elementinin önemini şu sözlerle vurguladı. “Günümüzde lityum çok stratejik bir konumdadır ve geleceğin enerji kaynağı olarak görülmektedir dedi ve “Bilim bütün varlıklar arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve teknoloji ile canlıların yararına kullanmaktır. Bilimsel gerçekler olmadan teknolojinin olması mümkün değildir ve bu doğrultuda da büyük emek ve fedakârlıklar gerekmektedir. Dolayısıyla genç arkadaşlarımızdan da beklentilerimiz büyüktür. Bu konuda emek sarf etmiş olan tüm akademisyen ve bilim adamlarımıza, bizlerden bayrağı devralacak olan gençlerimize, üniversitemizi tercih ettiği için tertip komitesine, değerli öğretim üyelerimize ve değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Daire Başkanlığında görevli Dr. 
İlker Şengüler; Eskişehir kömür alanları, Rezerv alanları, Maden Tetkik Arama Kurumunun kömür aramalarına nasıl başladığına ve hangi noktaya geldiğine değindi. 

 Dr. İlker Şengüler sözlerine şöyle devam etti: “ 8.3 milyar ton olan kömür rezervi 
2005 – 2013 yılları arasında sondajlı aramalarla 15 milyar tona ulaştı. Kömür dünyada herhangi bir kotayla sınırlanmayan, büyük çalışma alanları yaratan, savaşa neden olmayan bir enerji hammaddesidir. Türkiye kömür hammaddesini kullanarak enerji bağımlılığının azaltmalıdır. Kömürlerimizi kaliteleştirecek teknolojiyi sunmalıyız. Kömürlerimize uygun kendi kazanlarımızı imal etmeliyiz. Danimarka dışarıdan aldığı kömürle enerjisinin % 50’sini, Polonya %96’sını üretmektedir. Kalkınmayı sürdürülebilir kılmak, enerji bağımsızlığını kazanmak için öz kaynaklarımıza yönelmeliyiz.

 Yapılan konuşmaların ardından Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. 
Dr. Yunus ERDOĞAN, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan KÖSE ve Jeoloji 
Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar KİBİCİ beraberce, Çalıştay Düzenlame Kurulu adına Prof. Dr. Sacit Özer’e anı tabağı ve Dumlupınar Üniversitesi’nin Altın Anahtar plaketini takdim etti. 14. Paleontoloji ve Stratigrafi Çalıştayı 28 Ekim 2013 tarihinde Kütahya kömür havzalarına düzenlenen teknik gezi ile devam etti. 29 Ekim 2013 tarihinde konuya ilişkin yapılan sunumların ardından yeni Çalıştay Yönetim Kurulu seçilerek 1 yıl sonra çalıştayın yapılacağı il ve çalıştay konusu belirlendi. Katılan üyelerin dilek ve temennileri ile Çalıştay tamamlandı.
banner178
Son Güncelleme: 06.11.2013 10:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.