Demokrasi Şöleni Projesi

DPÜ’nün “Demokrasi Şöleni Projesi” 601 Proje Arasından Destek Almaya Hak Kazandı.

10 Eylül 2013 Salı 11:20
Demokrasi Şöleni Projesi
banner89

 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin (DPÜ) proje yürütücülüğünü yaptığı, Selçuk 

Üniversitesi ve Sivil Toplum Kuruluşu GÜSED’in ortaklığında gerçekleştirilen  “Demokrasi Şöleni” adlı “Sanat Çalıştayı” 601 proje arasından uygulanabilir bulundu. 

 Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Mercin, T.C. Başbakanlık Merkezi Finans İhale Birimi ve Avrupa Birliği, Avrupa 
Konseyi’nin ortaklaşa yürüttükleri ve finanse ettikleri “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi” kapsamında,“Demokrasi Şöleni” adlı “Sanat Çalıştayı’nı içeren projenin, 601 proje arasından uygulanabilir bulunduğunu bildirdi.

 601 projeden 31 projenin uygulanabilir bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Levent 
Mercin, şu açıklamalarda bulundu “Dünyanın birçok ülkesinden üniversitelerin, kamu 
kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının başvuru yaptığı  601 projeden, sadece 31’i 
uygulanabilir bulundu. Uygulanabilir bulunan projelerden 29’u yurt içinden 2’i ise yurt 
dışından oldu. 15 Ağustos 2013 tarihinde başlayan ve 12 ay sürecek olan projenin imza töreni Ankara’daki Başbakanlık Merkezi Finans İhale Birimi’nde gerçekleştirildi. 
Başbakanlık Merkezi Finans İhale Birimi’nde gerçekleştirilen imza töreninde projenin 
Koordinatörü Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Merkezi Finans İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, Proje Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Levent Mercin ve proje ortaklarından olan Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Proje Asistanı Yrd. Doç. Dr. Uğur Atan hazır bulundular. Projede Arş. Gör. Figen Yavuz ise proje asistanı olarak görev aldı.”

 Doç. Dr. Levent Mercin, projenin amacının, Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi (DVİHE) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi, ilköğretim 
ve ortaöğretim ile ilgili toplulukların (öğretmenler, ilköğretim öğrencileri, öğrenciler, 
öğretmenler dışında kalan okul/kurum personeli, ebeveynler ve toplum liderleri, basın-yayın kuruluşları, görsel medya, kamuoyu gibi) DVİHE alanındaki farkındalık düzeyini arttırmak ve uygulayıcı öğretmenlere eğitim materyali hazırlamak olduğunu kaydederek proje kapsamında şunların yapılacağını ifade etti.

 “Demokrasi Şöleni” adlı proje kapsamında “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan 
Hakları Eğitimi” konusunda “Sanat Çalıştay”ı düzenlemek, Türkiye’nin ve Dünyanın önde gelen sanatçılarını bu çalıştaya davet ederek “Demokratik Vatandaşlık” konusunda eser oluşturmalarını sağlamak; sanatçıların eserleriyle ilgili felsefi metinler oluşturmalarını istemek ve ortaya çıkan eserleri Türkiye’nin büyük şehirlerinden olan İstanbul, Ankara, Samsun, Erzurum, Gaziantep, Konya, Manisa ve Mersin’de sergilemek; eserlerin kataloğunu oluşturmaktır. 

 Projenin hedef kitlesi, Türkiye’deki eğitim alanındaki uygulayıcılar (İl Milli Eğitim 
Müdürlükleri, yerel yönetimler, öğretmenler ve öğretmenlerin dışında okullarda görev yapan personel), okul aile birlikleri, eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK), yazılı ve görsel basın-yayın organları ile kamuoyu oluşurken nihai faydalanıcıları öncelikle okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, ebeveynler, öğretmenler ve sonra da Türkiye’de yaşayan vatandaşlar oldu.”
banner178
Son Güncelleme: 10.09.2013 11:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.