Tarafsız olmak mı, adil olmak mı önemli olan?

İnsan olanın taraf olmaması mümkün mü?

Ben tarafsızım demek hangi durumda mümkün olabilir?

Adil olmayan birinin tarafsız olduğunu söylemesi ne derece önem arz eder?

İnsanı tarafsız olmaya iten en önemli saik adalet mi aczi, yet midir?
...

Kim ne derse desin biz hep taraf olduk ve taraf olmaya devam edeceğiz. Biz millet olarak her zaman haklıdan, mazlumdan, mağdurdan, ezilenden taraf olmuşuzdur. Tarihte tarafsız kaldığımız bir dönem söz konusu olmamıştır. Çünkü ancak edilgen toplumlar tarafsızlığı kabullenmek mecburiyetinde kalırlar.  
Başbakanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan "Ben tarafsız bir Cumhurbaşkanı olmayacağım ben her zaman milletimin tarafında bir Cumhurbaşkanı olacağım" dedi ve birileri bunun üzerinden polemik üretmeye başladı.

İlginçtir ama Başbakanın taraf olduğu bu millet de son sekiz seçimdir sandıkta Başbakandan taraf olduğunu göstermişti. Kendinden taraf olan bir milleten taraf olmaktan daha doğal ne olabilir ki?

 Millet bir bütündür. Milletin içindeki görüş ayrılıkları da elbette olması gereken ve milletlere dinamizm kazandıran unsurlardandır. Birlikte yaşamasını bilen olgun milletler sandık başında istişarelerini yaparlar ve alınan karara hep birlikte uyum sağlarlar. Millet 12 yıldır bu istişarelerinde Tayyip Erdoğan'dan taraf olma sonucunu çıkarmış ve bu doğrultuda hareket etmiştir.

Biz millet olarak tarafsız değiliz ki bizim Cumhurbaşkanımız tarafsız olsun.

Biz tarafsız bir Cumhurbaşkanı istemiyoruz. Biz milletini tanıyan, milletinin ağladığına ağlayıp güldüğüne gülen, milletiyle aynı kaygıları taşıyan, milletinden taraf bir Cumhurbaşkanına tarafız.

Biz milletini hiçe sayıp maslahata milletini feda eden, devletin anlamsız bürokratik yaklaşımlarını kutsallaştırıp milleti dolap beygirine çeviren, Çankaya'yı ulaşılmaz fil dişi kulelerden biri görüp millete tepeden bakan bir Cumhurbaşkanından taraf değiliz.

Açıkça ifade edelim biz cumhur olarak Büyük Türkiye mefkuresini hedefine koymuş, sahipsiz İslam coğrafyasının hadimi olmak yolunda mücadele ortaya koyan, nerede bir mazlum varsa oraya yeten, kimsesizlerin kimsesi olmayı düstur edinmiş bir Cumhurbaşkanına tarafız.


Biz büyük bir milletiz ve artık bizi böyle görüp arkasında bu gücü hissederek bize liderlik edecek bir Cumhurbaşkanından tarafız.
...

Millet olarak uzun bir geri çekiliş dönemi yaşadık. Bu belki de her halükarda yaşanacak bir süreçti. Çünkü yaradılışın mizacında doğrusal olmayan sinüzoidal bir tarih akışı mevcut. Milletler bir yukarıda bir aşağıda, bir bollukta bir darlıkta, bir kazanarak bir kaybederek, bir birlikle bir tefrika ile, bir tepede bir çukurda sınanırlar. Ayakta kalarak yürümeyi devam ettirebilenler kadim millet olma sanına layık olurlar. Düşmanları her daim teyakkuz halinde tekrar ayağa kalkmalarını engellemeye çalışırken dostları gözlerini onlardan ayırmadan ayağa kalkacakları günü beklerler.

Büyük şairin "Yüz üstü çok süründün ayağa kalk Sakarya" mısrası boşuna söylenmemiştir.

Net olarak son söz :  Biz cumhur olarak artık kol kola, omuz omuza, yürek yüreğe bizimle birlik ve bizden taraf olacak bir Cumhurbaşkanına tarafız.


Mustafa Yenipazar
 
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.