Türkiye çok hızlı değişen bir gündeme sahip. Buda dünyanın en dinamik ülkelerinden biri olduğunun işareti.
Türkiye bu dinamizmini son on yılda Ak Parti hükümetleri ile birlikte avantaja çevirmeyi başarabildi. Daha önce bir Milli Eğitim Bakanı tarafından söylenildiği rivayet edilen “Öğrenciler olmasaydı bak ben bu okulları ne mükemmel yönetirdim” anlayışı bu ülkenin tüm idari anlayışının bir bakıma trajı komik anlatımıydı.
Senelerce bu ülkede yönetime talip olanlar Türkiye’nin jeopolitik, jeoekonomik ve jeostratejik açıdan konumuyla ilgili millete dert yanıp durdular. Sanki zorla o sandalyelerde oturtuluyorlarmış gibi çaresizliklerini ifadeden ileriye gidemediler. Ama bugün tüm dezavantajlar sanki bir bir avantaja dönüyor. Değişen sadece bakış açısı, inanç ve anlayış.
 
Peki Türkiye’de meydana gelen bu anlayış değişimi Kütahya’ya tam olarak oturtulabildi mi? Yani bizler de Kütahya’da daha önce dez avantaj olarak gördüğümüz şeyleri artık avantaj olarak görebilen, bardağın dolu tarafını görmeyi başarabilen bir bakış açısı değişikliğini gerçekleştirebildik mi?
 
Örneğin; çevremizde bulunan tüm komşu iller bizim için kendi içinde bir avantaj taşıyor mu?
 
Kütahya’mızın Türkiye’nin siyasi başkentine ve fiili başkentine, diğer bir deyişle hem idari güce hem ekonomik güce aynı yakınlıkta olmasını ilimiz açısından avantaja çevirmek için nasıl bir gayret içerisine girebileceğimizi hiç düşündük mü?
 
Kütahya’nın artı değerleri ön plana çıkarılarak bunların etrafında bir ortak çalışma platformu oluşturabildi mi?
 
Bölge kültürel yapısının getirdiği diyaloga açık ve çelebi insan unsurumuz şehrimiz için nasıl daha faydalı hale getirilebilir, bunun üzerinde kafa yoruldu mu? Yoksa bu hep bir eksiklik olarak mı görüldü?
 
Kütahyalılık bilinci ve aidiyet duygusu geliştirilerek, pozitif bir hemşerilik muhabbeti kent içinde kurulmaya çalışıldı mı?
 
Her gün, güne bu güzel şehirde yaşadığımızdan dolayı Rabbimize şükrederek başlayabiliyor muyuz?
 
Bu şehirde yaşayan herkesin şehrini ve şehirlisini sevmesi adına bir gayret sarf edilebildi mi?
Herkesin kabul edip dillendirdiği ortak çalışma kültürünü kaybettiğimiz gerçeğini düzeltme adına nasıl bir gayret konuldu ortaya?
 
Bizim için hızlı ama kültürel erozyonu da beraberinde getiren bir büyümemi, ayakları daha yere basan ama yavaş bir büyüme mi daha efdal, bunun değerlendirilmesi yapılıp doğru ve olumlu bakış acısı yakalanabildi mi?
 
Şu anda bizim ölçeğimize yakın komşu illerle ortak diyalog ve çalışma zemini oluşturularak bölgesel avantaj elde etmek adına bir bakış açısı geliştirilebildi mi?
 
 
Her yapı dışarıdan kurtarıcı bekler, gelsinler bizi kurtarsınlar, bizi bulunduğumuz durumdan alıp çok daha iyi duruma taşısınlar v.s. Fakat aslında bir müddet sonra bu kurtarıcının kendileri olduğunun farkına varırlar ve kurtulurlar. Kütahya için bu farkındalık zannederim biraz uzun sürdü.
Aslında Kütahya geçmişte bölgenin parlayan yıldızı olmayı başarabilmiş bir il. Başarı genel olarak beraberinde maalesef rehaveti de getirir. Kütahya da bir bakıma bu rehavete kaptırmış kendini. Değişen şartların zamanında tespit edilememesi bugün içinde bulunduğumuz memnuniyetsiz hali ortaya çıkarmış. Bu gerçeği göz önünde tutarak kendi içimizdeki cevhere dönme gayreti içine neden hala giremediğimiz sorgulanıyor mu? 
 
Bu ve buna benzer sorulara vereceğimiz cevaplar içinde bulunduğumuz durumu tespit etmemiz açısından bir önem taşıyor muhakkak.
Bizler nasipli insanlarız. Rabbimiz bize, huzur içinde ve bahşettiği nimetlerin birçoğundan faydalanabileceğimiz bir coğrafyada yaşamayı lütfetmiş. Yola öncelikle bu pencereden bakarak çıkmamız gerekiyor. Bizler içinde bulunduğumuz nimetin şükrünü eda ederek başlarsak arkası kesinlikle bereketli olacaktır.
Güneş her gün yeniden doğar, her yeni gün yeni güzellikleri beraberinde getirir. İyi bakan iyiyi görür, iyi gören iyi olanı yapar. Hep birlikte iyi bakalım, iyiyi görelim ve iyi olanı yapıp kendimizi daha iyi günlere taşıyalım…       


Mustafa Yenipazar

* Sitemizde ki Köşe Yazıları Yazarın Sorumluluğundadır. Sitemizdeki Yazı ve Haberler direk link verilerek paylaşılabilinir. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.