Geçtiğimiz günlerde Türkiye siyasetinin ve kamuoyunun en önemli gündem konusu olan “Akiller  ve Çözüm Süreci”,  Ege Bölgesi Akil İnsanlar Heyetinin Kütahya ziyareti ile, tartışmasız her kahvede, berberde, ev sohbetlerinde; siyasetten ticarete her alanda en çok konuşulan konu oldu.
 
Aslında tam da bu idi istenen; KONUŞMAK. Yıllardır Ko nu ş(a) ma dık.
 
 
Kütahya’da 2 gece 3 gün kalan heyet; Tarhan Erdem (Başkan), Avni Özgünel, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Fehmi Koru, Fadime Özkan, Hasan Karakaya ve Fuat Keyman Kütahya’da önceden tespit edilen; iş adamları, sivil toplum temsilcileri, siyasiler, esnaf ve konusunda uzmanlaşmış kişilerde oluşan heyetlerle; gerektiğinde toplu gerektiğinde de özel görüşmeler yaparak Kütahya’nın çözüm sürecindeki nabzını tuttular.
 
Ülkemizde olduğu gibi Kütahyalılarda da heyetin gelişi ile ilgili akıllarında bir çok soru işareti vardı.
-          Heyet geldiğinde ne anlatacak?
-          Niçin bu kişiler seçilmiş?
-          Apo serbest kalacak mı? Apo milletvekili mi olacak?
-          Türkiye bölünecek mi?
-          Türk Bayrağı değişecek mi?
-          Pazarlık mı ediyoruz?
-          Geri çekilme karşılığında ne verdik?
-          Teröristler af mı ediliyor?
-          Siz akil ve akıllısınız biz değil miyiz?
 
Yukarıda kısaca belirtmeye çalıştığım şekilde onlarca soru kamuoyunda çarşıda pazarda daha heyet gelmeden tartışılmaya başlandı.
 
…………………………………………………………………………
 
Ve heyet Kütahya’mızda. “Cuma”
 
- Heyet üyeleri Kütahya’da şehir merkezindeki bir otelde konakladılar.
 “Bu otel imkanları ile şehrimizdeki en iyi otel olabilir belki. Ancak otelin yeri ve yaşanabilecek olası sorunlar ön görülebilse idi (ki) görülmeli idi. Şehir merkezine daha uzak bir yer tercih edilebilirdi.
 
-          Heyet üyeleri  Ak Parti il Başkanı Kamil Saraçoğlu’nu ve Chp İl Başkanı Mehmet Akif Gün’ü, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça’yı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Ahmet Karaslan’ı ziyaret etti.
-          Akiller Kütahya Saman Pazar’ında herkes tarafından bilinen Köfteci de yedikleri yemeğin ardından, bir müddet esnaf ve halkla sohbet ettiler.
-          Gece otelde yine bir takım görüşmeler…
 
“Cumartesi”
Heyet Kütahya’daki bazı sivil toplum temsilcileri ve davetliler ile kaldıkları otelde sabah kahvaltısında buluştu.
-          Bir grup daha kahvaltı başlamadan otel dışında “Mhp, Ülkü ocakları, Chp ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri” tarafından sloganlar atıp, Türk Bayrakları açarak tepkilerini dile getirmeye başladılar. “Bu tepkiler ve sonrasında yaşananları tekrar gündeme alıp büyütmemek adına burayı atlıyorum”
 
-          Salon dışında kahvaltıya davet edilmediğini bunun yanlış olduğunu kızgın bir ifade ile dile getiren Dsp İl Başkanını; Tarhan Erdem büyük bir nezaketle salon dışına çıkıp davet etti.
 
-          Kütahya’nın farklı renklerinden oluşan davetliler, kendi düşünce ve fikirlerini dile getirdiler. “Etik olarak bu bilgileri paylaşamıyorum”
 
-          Salonda bulunan davetliler kamuoyunda iddia edildiği gibi “Yandaş” kişilerden oluşmuyordu. Aksine Atatürkçü Düşünce Derneğinden, İmam Hatiplisine, Tanıtım Vakfından, Şuurlu Öğretmenler Derneğine kadar birbiri ile fikir anlamında çok ta ortak noktası olmayan Kütahya’nın farklı renkleri aynı masada süreç için bir araya gelmişti.
 
-          Sorularda; “Kendisine ait Özel Jet” ile Kütahya’ya gelen Arzuhan Doğan Yalçındağ’a (Akil insanlar kaç lira maaş alıyor.) Gibi bence komik bir soru dışında tüm katılımcılar duygularını açıkça ifade edebildi.
 
 
Kahvaltıda; Sosyal Medya, Dijital Dünya, İnternet ve Kütahya konularındaki bilgi ve tecrübelerimin Çözüm Sürecine olabilecek katkıları dillendirmek üzere  bulunuyordum. Bu minvalde heyet üyelerine yönelttiğim konulardan bazıları;
 
- Sizlere Süreç Sosyal Medyada  + ve – leri ile konuşuluyor demek isterdim fakat ağırlıklı olarak “ – “ eksileri ile yer buluyor. Sürecin arkasında ve destekçi olan kişiler bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor. Bu sosyolojik durumun aydınlatılıp, bu konuda gerekli çalışma yapılmalı mıdır?
 
- Heyet Kütahya’ya gelmeden hatta öncesinde diğer illere de gitmeden karşılaşabileceği öncelikli soruları tahmin ediyordur. Akil insanlara Ege bölgesi dışındaki diğer bölgelerde de benzer sorular sürekli soruluyor? * Bu soruların cevapları “gerektiğinde karşı muhataplarla üzerinde hemfikir olunacak bir şekilde”
Niçin kamuoyuna açıklanmıyor? Açıklanmama nedeni nedir? Bu soru ve cevaplar nasılsa ayrılan sürede sorulur ve  sorulabilecek daha teknik ve zor sorulara vakit kalmaz düşüncesi midir?
 
-          Heyet 2-3 günlük Kütahya izlenimlerinin akabinde Kütahya ile ilgili gelecek zamanda yapmayı planladığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiz?
 
-          Halkların birbirini daha iyi anlaması ve kardeşlik sürecinin kaynaşma ile devamı adına Kütahya’dan bölgeye, Bölge’den Kütahya’ya ziyaretler gerçekleştirilmesinin sürece büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim, bu konudaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?
 
Yukarıda bir bölümünü paylaştığım düşünce, soru ve fikirlerin akan kanın durması, ülkemize huzur, barış, kardeşliğe katkı sağlaması tek dileğim.
 
Bunları, abisi Şerefli bir Türk Askeri olarak Kuzey Irak’ta operasyonlara katılmış, annesi aylarca evladından haber alamayıp hastalar olmuş bir kardeşiniz olarak yazıyorum. Artık akan kan dursun.
 
Bunun yanında; Bende, sizlerde bu topraklar için dün olduğu gibi bu günde kılımızı kıpırdatmadan Vatan için canımızı feda etmeye hazırız. Ancak gelinen noktada artık bunlara ihtiyaç yoktur “inşallah olmayacaktır”  Bu kan duracaksa, vatan topraklarımızda huzur içerisinde yaşayacaksak. Üzerimize ne düşüyorsa yapmalıyız.
 
Benimde sizler gibi kafamda soru işaretleri ve tedirginliklerim var mı EVET var. Bunların bir kısmına cevap buldum, bir kısmına henüz BULAMADIM. Kütahya Akil İnsanlar heyeti üyesi Sayın Fuat Keyman’ın da Milliyetteki köşe yazısında dediği gibi;
“Bu nedenle, Sayın Başbakan’a, Ak Parti üst yöneticilerine, toplumun sürece güvenini artıracak açıklamalar yapma görevi düşüyor.
Topluma net olarak bir bedel ödemek yok denmesi, gizli bir anlaşma ya da pazarlık yok denmesi gerekiyor.
İzmir, Denizli ve Kütahya gezilerinden sonra, bu tür bir açıklamayı yapmayı Sayın Başbakan’dan rica ediyorum.
Böyle bir açıklama çok faydalı olacaktır. MİLLİYET”
 
Kütahya, Türkiye ve Akiller sayın Başbakandan, akıllardaki sorulara ilk elden cevaplar verip, rahatlamak istiyor.
 
Gelelim Akiller ne yapmaya geldi? Sorusuna; Beklenildiği gibi akiller sorulara cevap vermeye değil, soru ve sorunları tespit etmeye geldiler, şehrin konuya yaklaşımını, destek ve eleştirileri not etmeye geldiler. Ettiler de…
 
Heyet Cumartesi akşamı İşadamları ile yemekte bir araya gelip, Pazar günü Simav, Çavdarhisar ve Dumlupınar Şehitlik Ziyaretleri yapıp Kütahya’dan ayrıldı.
 
Ben şahsım adına, tüm heyet üyelerine çözüm sürecine olan inançları ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Kütahya’mıza hoş geldiniz, iyi ki geldiniz, yine bekleriz…
 
Ali Yerli
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.