2013-2014 Öğretim Yılı Açıldı

Dumlupınar Üniversitesi 2013-2014 Öğretim Yılı açılışı Şerif Yılmaz'ın katılımıyla 23.09.2013 Pazartesi günü Evliya Çelebi Kampüsünde gerçekleştirilen törenle yapıldı.

24 Eylül 2013 Salı 12:52
2013-2014 Öğretim Yılı Açıldı
banner89

 Dumlupınar Üniversitesi 2013-2014 Öğretim Yılı açılışı Şerif Yılmaz'ın katılımıyla 23.09.2013 Pazartesi günü Evliya Çelebi Kampüsünde gerçekleştirilen törenle yapıldı.

     
 Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan'dan sonra konuşma yapan Vali Şerif Yılmaz; “Öncelikle üniversitemizin 2013- 2014 öğretim yılının hocalarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını, başarılar getirmesini diliyorum. Üniversiteler hiçbir politik, dini baskı unsuru olmadan hocaların, öğrencileriyle felsefi tartışma yaptıkları ortamlardan esinlenerek oluşmuş evrensel kurumlardır. Bugün dünyanın her bir bölgesinde üniversiteler o bölgenin, o şehrin, o devletin lokomotifleri olmuştur. Biraz önce Sayın Rektörümüzün  de ifade ettiği gibi üniversiteler, özgürlük ortamına geçişin öncüleri olmuşlardır. Tabi bunun oluşması içinde fiziki ortamların sağlanması gerekiyor. Dumlupınar Üniversitemizi bugün Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden biri haline getirdikleri için, şimdiye kadar burada görev almış rektörlerimize, hocalarımıza, idari personele huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
     
 Ama bu yeterli mi? Kendimizi her gün biraz daha geliştirmemiz, daha ileri seviyeye taşımamız gerekmektedir. Artık sadece özel üniversitelerin değil, devlet üniversitelerinin de kendi içinde öğrenci tercihleri ve ürettikleri bilimsel ürünlerin rekabet öğeleri anlamında hareket edecekleri bir çağa doğru gidiyoruz. Bugün 150 civarında olan üniversitemizdeki yabancı öğrenci sayısının çok daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bazı üniversitelerde 1000'in, 1500'ün üzerinde yabancı öğrenci var. Bizim bunu daha çok arttırıp ilk olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde üniversitemizin laboratuvarlarını beraber gezdik. Gurur duydum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
     
 Yeni açılan laboratuvarların, bilimsel veri ve ticari üretimde önemli noktalara geleceğini ifade eden Şerif Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:
     
 “Yeni laboratuvarlarımızla, çoğu üniversitelerimizde henüz olmayan bir imkana kavuşmuş olacağız. Şunu da eklemek istiyorum. Kütahya, kuruluştan kurtuluşa, pek çok hususta öncülük etmiş bir ildir. Bunun yanında da Ege ile İç Anadolu'nun geçiş bölgesindedir. Hem iklim, hem ürün, hemde coğrafi olarak pek çok çeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. 7000 yıllık bir geçmişi olan bu bölgenin doğal bir laboratuvar olduğunu düşünüyorum. Bunun değerlendirilebilmesi içinde, bölgeye yönelik üniversite-sanayi, üniversite-şehir, üniversite-vatandaş birlikteliğini oluşturacak projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün yeni bir öğretim yılına giriyoruz. Bizlerinde üniversitelerimizden şehir olarak, ülke olarak, millet olarak, beklentisi, bulundukları şehirlerin lokomotifleri olmalarıdır. Burada üretilen ürün, burada üretilen bilim, burada üretilen bilgi, bu milletin önünü açacaktır. Eğer biz muasır medeniyet seviyesine erişeceksek bunu sağlamak zorundayız. 
     
 Bildiğiniz gibi bugün 81 ilimizde üniversite kuruldu. Ülkemizde 180'in üzerinde üniversite var. Her gün yeni bir üniversite kurulma aşamasında. Kuruluş kararları, kanunları yavaş yavaş çıkıyor. Bu, bizim dünya ile rekabet etme ile ilgili daha çok mesafe kat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Örnek olarak sizlerle birkaç ülke deki üniversite sayısını paylaşmak istiyorum. Hindistan'da 8400, Amerika Birleşik devletlerinde 5758, Filipinler'de 2060, İspanya'da 1415, Çin'de 1054, Güney Kore'de 322, Mısırda 173, Türkiye'de 180'in üzerinde üniversite var. Üniversitelere yapılan yatırım, insana yapılan en büyük yatırımdır.  
     
 Anadolu'nun değişik yerlerinde görev yapmış biri olarak bunu hissedebiliyorsunuz. Bir yerde üniversite şehirle bütünleşmişse şehre bir şeyler katabiliyorsa o şehir sınıf atlıyor. İşte bu açıdan üniversitemizin de aynı duyarlılığı, aynı heyecanı paylaştığını, bundan sonrada paylaşacağını değerlendiriyorum. Çünkü yaklaşık 4 aydan beri burada yaptığımız çalışmalar da üniversitemizle beraber çok güzel bir uyum içerisinde hareket ediyoruz. İlimizin çok zengin yeraltı ve yerüstü kaynakları var. Bu kaynakların değerlendirilmesi gerekiyor. Birkaç sanayi dışında diğer tesislerimiz yeni yeni kurulmaya başlandı. Ancak bizim elimizde olan ve Türkiye'de başka illerde, başka bölgelerde olmayan madenlerimiz var. Bunların katma değerlerinin ilimizde kalmak üzere işlenip ülke ekonomisine kazandırılması gerekiyor. Ben değerli hocalarımızın da benimle hemfikir olduklarını bilmekten gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bunları gençlerimize de söylemekte yarar görüyorum.”
     
 "Değerli arkadaşlar, ilimizi tercih etmenizden dolayı yeni gelen tüm arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum." diyen Valimiz Sayın Şerif Yılmaz; “İlimizin imkanları nispetinde tüm öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugün itibariyle 4500 civarında öğrencimiz kredi yurtlar kurumunda kalıyor. Bir o kadarı da özel yurtlar da kalıyor. Bu rakamlar yeterli olmayıp, geliştirilmeleri gerekiyor. Özellikle kent merkezinde 1000 kişilik yeni bir yurt yapılmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu projeyi gerçekleştirdiğimiz zaman büyük bir rahatlığı sağlamış olacağız. Bugün birer, ikişer ve üçer kişilik odalar şeklinde daha modern ve daha rahat yaşayabileceğiniz öğreniminizi sürdürebileceğiniz mekanlar yapılıyor. Yapımları sizlere biraz yavaş gibi geliyor olabilir. Ama çok yavaş diye değerlendirmeyin. Bu yatırımlar, daha önce yapılan yatırımlara baktığınız zaman yaklaşık 4-5 katına mal oluyor. İnşallah bu projeyi gerçekleştirir ve kısa süre içerisinde sizlerin hizmetinize  sunarız. 
     
 Bildiğiniz gibi bu yıldan itibaren tüm yurtlarımızda sınırsız ve kesintisiz internet fırsatı sağlandı. Yine sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri var. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği noktayı ve kat ettiği mesafeyi anlamak adına geçmişe bakmak yeterlidir. İşte bizim bu gün burada öğrenim gören arkadaşlarımızdan beklentimiz, gelecekte bu makamlara, bu mevkilere geldiklerinde ülkemizi daha ilerilere taşımalarıdır. Bunun için sizlerin, devletimizin ve ailelerinizin sizin için yapmış oldukları fedakarlıkların farkına varıp, sadece ders kitaplarınızla değil, farklı yönlerden kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bir üniversite öğrencisi; farklı görüşleri, farklı fikirleri, farklı tezleri düşünüp değerlendirebilmeli, evrensel olarak düşünebilen, eleştirilebilen, kendini geliştirebilen bir insan haline gelmelidir. Veliler olarak bizlerin sizlerden istediği budur. Hedefiniz, sadece bir devlet memurluğu sınavına girip herhangi bir devlet memurluğunu yakalamak olmamalıdır.
     
 Sizlerin dünya ile rekabet edebilecek, dünyanın her tarafında başı dik dolaşabilecek, bilgilerle donanmış, ticaret yapan, siyaset yapan insanlar olmanızı bekliyoruz.” dedi.
 
 Açılış töreni Prof. Dr. Basri Amasyalı tarafından verilen açılış dersi ve akabinde müzik dinletisi ile sona erdi.

 Törene Vali Şerif Yılmaz'ın yanısıra, Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Celal Başoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Aslan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Nuh Kalkan, Baro Başkanı Av. Sabit Özdoğlar, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, daire müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.
banner178
Son Güncelleme: 24.09.2013 12:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.